Strojírenský veletrh v Chicagu potvrdil oživení průmyslové výroby ve Spojených státech
17.09.2018 / 19:09 | Aktualizováno: 21.05.2019 / 18:28
Projekt ekonomické diplomacie podpořil akce související s účastí firem z České republiky na strojírenském veletrhu IMTS (International Manufacturing Technology Show), který se uskutečnil v Chicagu ve dnech 10. – 15. září 2018 v Chicagu. Hlavním letošním vystavovatelem z České republiky byla společnost TOS Varnsdorf.
Veletrh IMTS v Chicagu ve svém již 32. ročníku zaznamenal rekordy nejen v počtu vystavovatelů (2563), ale i v počtu registrovaných odborných návštěvníků (130 000). Potvrdilo se tak, že se jedná o největší veletrh strojírenských technologií v Severní Americe. Letošní rok se pak nesl v pozitivní atmosféře, že Spojené státy po dvou desetiletích snižování průmyslové výroby zažívají i díky některým opatřením federální administrativy a celkové ekonomické prosperitě oživení průmyslové výroby s potřebou nákupu nových obráběcích a průmyslových strojů a technologií. Významnou roli v nákupech nového strojírenského vybavení hraje také pokračující automatizace a digitalizace všech stupňů výroby. Potvrzuje se, že společnosti v USA mají dostatečné investice a chuť utrácet.
Generální konzulát v Chicagu uspořádal 11. září 2018 ve spolupráci se Svazem strojírenské technologie a CzechInvestem networkingový večer za účasti několika firem z České republiky a jejich amerických a kanadských partnerů a zástupců strojírenských svazů podpořený projektem ekonomické diplomacie. Česká republika byla prezentována jako země nejen s bohatou strojírenskou tradicí, ale i s velkým potenciálem do budoucna. Společnost TOS Varnsdorf se snaží navázat na vývoz strojů do Spojených států z devadesátých let. Mezi další společnosti s produkcí v České republice a významnou přítomností na trhu USA patří také ZPS Tajmac Zlín, Dormer Pramet a Schneeberger, které měly také významné expozice svých produktů na veletrhu. Vedle toho se veletrhu zúčastnili i zástupci menších firem, které na trh USA své výrobky již dováží, či o vývozu perspektivně uvažují (Pilana Wood s.r.o. a Trelleborg Bohemia a.s.).
Na veletrh zavítal také ředitel Svazu strojírenské technologie O. Paclík, který shrnul působení strojírenských firem z České republiky na trhu Spojených států následovně: „Vzhledem k tomu, jaká panuje na trhu Spojených států konkurence a že americký zákazník předpokládá, že servis stroje proběhne v řádu hodin, přítomnost na trhu Spojených států klade na firmy z České republiky enormní vstupní investiční nároky nejen na zajištění skladů s náhradními díly, ale i na proškolení servisního personálu. Přesto vidí v České republice zhruba pět až šest společností, které mají nejen odpovídající výrobky, které na trhu Spojených států mohou obstát, ale i schopnost kapitálově pokrýt nezbytnou servisní infrastrukturu.“ Zcela jinou kategorií jsou pak menší společnosti, které usilují o vývoz spíše jednotlivých dílů do strojů zde kompletovaných.
Z amerického trhu přichází i nadále pozitivní zprávy. Od roku 2015 pokračuje silné oživení prodeje strojů, přesto Spojené státy zůstávají až druhým největším trhem se strojírenskými produkty na světě po Číně s ročním obratem přesahujícím 400 mld. dolarů. Snaha americké administrativy vrátit především automobilovou a leteckou výrobu zpět na území Spojených států skýtá nemalý potenciál zvýšené poptávky po strojních zařízeních v nových provozech či investice do modernizace těch stávajících. Specifikem Spojených států je také poptávka po obráběcích stojích na výrobu zbraní, nicméně i oživení těžebního a stavebního průmyslu nabízí nemalé možnosti.
Průmyslový sektor hraje v ekonomice USA stále významnou roli a překonal i rekordní předkrizové ukazatele z roku 2007, přesto již zdaleka nezaujímá největší podíl na HDP USA tak jako v minulosti. Teprve další vývoj ukáže, zda se jedná o dlouhodobější trend, či jen o krátkodobé zvrácení vývoje posledních zhruba 30 let.
Zpracoval: T. Trnka, vedoucí obchodně-ekonomického úseku, Generální konzulát Chicago
sledujte nás na