Design, umění, architektura – tři pilíře chicagské kultury
02.06.2023 / 06:21 | Aktualizováno: 19.12.2023 / 17:31
Chicago se svou strhující architekturou, vibrující uměleckou scénou i neotřelým designem skýtá pro české profesionály z oblasti kulturního a kreativního průmyslu značný potenciál.
Pro odborníky z oblasti designu jsou ve Spojených státech amerických tradičním cílem New York či San Francisco. I metropole amerického středozápadu - Chicago - má však v tomto směru co nabídnout. Na první pohled je město místem se silnou tradicí pokročilé výroby, na druhý jde o metropoli se strhující architekturou, vibrující uměleckou scénou i neotřelým designem. Právě proto může být jednou z cest k americkému zákazníkovi.
Design
Chicago se čím dál tím více profiluje jako město designu. Ne náhodou se zde pravidelně koná veletrh NeoCon zaměřený na průmyslový design interiérů, kterého se účastní i české firmy. Letos v červnu na veletrhu bude vystavovat společnost Silent Lab nabízející řešení v oblasti interiérové akustiky a zavítají tam i zástupci společnosti Rim – výrobce ergonomického kancelářského nábytku.
V loňském roce navštívilo veletrh téměř 40 000 návštěvníků, kteří se rekrutují jak z řad nákupčích nejvýznamnějších obchodních designových řetězců, tak z řad jednotlivců zajímajících se o nejnovější trendy v oblasti designu interiérů. Součástí veletrhu je i doprovodný program ve formě tzv. „NeoCon Talks“ (debat), v rámci kterých se představí designeři, oboroví lídři, vysokoškolští studenti i influenceři, kteří budou diskutovat současné výzvy a inovace interiérového designu.
Veletrh se každoročně koná v ikonické budově The Merchandise Mart (zkráceně Mart). Jde o budovu postavenou v samotném centru Chicaga ve stylu Art Deco. Za zmínku stojí, že v době svého otevření v roce 1930 byl Mart s více než 370 000 m2 podlahové plochy tou vůbec největší budovou na světě.
Již tradičně účast pro české firmy na veletrhu NeoCon zajišťuje agentura CzechTrade. V příštím roce se veletrh uskuteční ve dnech 10. – 12. června 2024. V případě zájmu o více informací se, prosím, obracejte přímo na zahraniční agenturu kanceláře CzechTrade v Chicagu.
Architektura
Chicago je známé rovněž jako město architektury. Je to dáno již historicky. Značná část města byla po požáru v roce 1871 zničena a právě to přilákalo to středoamerické metropole přední inženýry a architekty, díky kterým město postupně získávalo jedinečný půvab a nezaměnitelnou podobu. Jakkoliv názory na to, kde byl ve Spojených státech amerických postavený vůbec první mrakodrap, se různí a do značné míry se odpověď na tuto otázku odvíjí od samotné definice mrakodrapu. Ti, kteří se přiklánějí k tomu, že mrakodrap je definován prvním použitím techniky, která stavbu výškové budovy umožňovala, se přiklánějí k tomu, že ten první byl postaven právě v Chicagu v roce 1885 na rohu ulic Adams a LaSalle (tzv. Home Insurance Building). Budova měla původně deset pater a následně byla dostavěna ještě další dvě.
Dnes se středoamerická metropole pyšní několika ikonickými budovami. Mezi ty nejznámější patří Willis Tower, John Hancock Center, Tribune Tower, Wrigley Building, Marina City a výše zmíněný Mart. Z těch nejnovějších pak nelze nezmínit budovy Aqua (2009) a Vista Tower (2020) – vůbec nejvyšší budova na světě navržená ženou. Uznávaný americko-kanadský architekt Frank O. Gehry, v Čechách známý jako jeden z autorů Tančícího domu, popsal své dojmy z lokální architektury těmito slovy: “Chicago’s one of the rare places where architecture is more visible.”
Umění
Jaro patří v Chicagu nejen designu ale i modernímu umění. Akcí roku v této oblasti je Mezinárodní výstava současného a moderního umění tzv. EXPO Chicago. V letošním roce na ni zavítalo více než 32 000 návštěvníků, aby zhlédli díla 170 vystavovatelů z celkem 36 zemí. Mezi návštěvníky byli významní sběratelé, kurátoři, ředitelé muzeí i široká veřejnost. Výstava má vedle umělecké hodnoty i značný obchodní potenciál. Několik vystavovatelů oznámilo, že již v první den výstavy vyprodali všechna svá díla, a to včetně jedné newyorské galerie, které prezentovala obrazy v hodnotě od 5 500 do 24 000 USD. Během výstavy se dále např. prodala bronzová socha Maxe Ernsta za 225 000 USD.
Organizátoři výstavy každoročně usilují o udržení vysoké úrovně a počet zúčastněných galerií je omezen. Na EXPO Chicago je tak možné vystavovat jen v případě udělení přijetí ze strany výběrové komise s tím, že jsou nastavena odlišná kritéria pro zavedené galerie a pro galerie nově vzniklé (mladší deseti let). V případě zájmu o účast na příštím ročníku, který se uskuteční ve dnech 11. – 14. dubna 2024, je třeba vyplnit přihlášku na webových stránkách výstavy, která je zpřístupněná do 1. září 2023.
Monika Bokšová, Generální konzulát v Chicagu