česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společné jednání Programových rad Česko-polského fóra v Praze

Ve dnech 30. 11.–1. 12. 2023 proběhlo v Praze společné jednání české a polské Programové rady Česko-polského fóra.
 

Ve dnech 30. 11.–1. 12. 2023 proběhlo v Praze tradiční společné jednání české a polské Programové rady Česko-polského fóra. Česko-polské fórum vzniklo na základě memoranda o porozumění uzavřeného ministry zahraničních věcí Polska a Česka v roce 2008 v Praze.

Svým působením se Fórum snaží stimulovat rozvoj a prohlubování česko-polských vztahů na společenské úrovni, a doplňovat tak kontakty na úrovni vládní a politické. Součástí je dotační program, ze kterého jsou finančně podporovány společné projekty českých a polských subjektů z řad neziskových organizací, škol, výzkumných institucí apod. Blíže viz internetové stránky Česko-polského fóra.

Setkání navázalo na poslední jednání rad uskutečněné v dubnu 2022 v Katovicích. Delegaci hostů vedl předseda polské programové rady Adam Eberhardt, jeho partnerem na české straně byl, předseda české programové rady Vít Dostál. Setkání v Praze bylo zahájeno 30. listopadu společnou večeří zástupců obou rad na MZV ČR v Černínském paláci. Úvodní slovo pronesl jménem ministra zahraničních věcí ČR jeho náměstek Jan Marian, který mj. připomněl 15. výročí vzniku Česko-polského fóra. Dne 1. prosince pokračovalo setkání jednáním delegací na MZV. První diskusní blok na téma “Spolupráce České republiky a Polska v současném světě” zahájil úvodním příspěvkem Adam Eberhardt. Druhý diskusní blok na téma “Češi a Poláci jako sousedé a přátelé: reflexe a výzvy budoucnosti” uvedli Vít Dostál a Mirosław Jasiński, bývalý velvyslanec Polské republiky v České republice a bývalý ředitel Polského institutu v Praze. Byla projednána dosavadní patnáctiletá činnost Fóra a jeho potenciál pro rozvoj česko-polských vztahů. Obě strany mají zájem o jejich zintenzivnění a prohloubení. Důležitá je rovněž větší informovanost veřejnosti o projektech ČPF v Česku i Polsku.

Příští společné setkání programových rad by se mělo uskutečnit v roce 2024 v Polsku.