česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Katowicích se na společném zasedání sešly Programové rady Česko-polského fóra

V polských Katowicích se ve dnech 25. a 26. 4. 2022 za účasti náměstka Aleše Chmelaře konalo společné zasedání Programových rad Česko-polského fóra. Hovořilo se především o bilaterálních vztazích, častým tématem však byla i pomoc Ukrajině.

Na úvod setkání byly představeny menší změny ve složení Programových rad, na obou stranách je však patrná značná kontinuita. Hlavním tématem byl stav česko-polských vztahů po pandemii COVID-19 a po sporu o důl Turów. Pozornost byla věnována i příhraniční spolupráci, jejím pozitivním příkladům i nedostatkům. Podstatná část jednání se zaměřila na budoucnost Česko-polského fóra a možnosti intenzivnější spolupráce mezi programovými radami s přesahem do sféry odborné veřejnosti.

Setkání se uskutečnilo v období mimořádně intenzivních česko-polských bilaterálních kontaktů. O týden dříve jednali náměstci ministrů zahraničí a obrany obou zemí, Prahu navštívil i maršálek polského Senátu Tomasz Grodzki, v následujících dnech se chystala návštěva prezidenta Andrzeje Dudy v Čechách a cesta premiéra Petra Fialy do Varšavy.

Součástí programu byl i panel na Evropském ekonomickém kongresu nazvaný Polsko-česká spolupráce: nový začátek, ve kterém vystoupil náměstci ministra zahraničí Aleš Chmelař a Marcin Przydacz, velvyslanec v Polsku Jakub Dürr, poradce polského ministra zahraničí Przemysław Żurawski vel Grajewski, dále šéf AMO Vít Dostál, novinář Martin Ehl, zástupce ředitele OSW a předseda polské programové rady Česko-polského fóra Mateusz Gniazdowski, Jakub Groszkowski z Central Europe Energy Partners a Maria Staszkiewicz z Czech Fintech Association.