česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Miro Pawelek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

25. ročník filmového festivalu Kino na hranici je minulostí

Dva státy, čtrnáct míst a více než patnáct tisíc návštěvníků během pěti dnů. To byl 25. ročník mezinárodního festivalu Kino na hranici. A byl nejen o filmu, ale též o výstavách, street artu, literatuře, koncertech a jídle. A také o více než dvou stovkách hostů z Česka, Polska, Maďarska a Slovenska. Cieszyn a Český Těšín, dvě města ve dvou státech, se opět na pět dnů díky festival Kino na hranici propojila v jedno místo plné skvělých hostů, návštěvníků a kultury!

Zahájení přehlídky v Divadle A. Mickiewicze v Těšíně

Zahájení přehlídky v Divadle A. Mickiewicze v Těšíně

„Jsme moc vděční za každého návštěvníka, za atmosféru, která vládne v obou městech po celou dobu festivalu. Je to velmi přátelské, komorní a myslím, že i pohodové. A právě proto se k nám rádi vracejí nejen filmoví tvůrci, ale i návštěvníci,“ řekla těsně po posledním promítání ředitelka české sekce festivalu Kino na hranici Ela Štěrba Molenda. „Letošní jubilejní ročník byl pro nás navíc rekordní co do počtu pozvaných tvůrců. Do Českého Těšína jich v roce 2023 přijelo na sedmdesát,“ dodala Štěrba Molenda.

Diváci v Kině Central

Diváci v Kině Central

Mezi nejnavštěvovanější snímky na české festivalové straně patřil film Arvéd, který v Kině Central představil herec Michal Kern, vyprodaný byl také majstrštyk slovenského režiséra Martina Šulíka Kôň, lákaly ale i snímky, které představila osobně herečka Vica Kerekes nebo herec a režisér Jan Budař. „Obdivuju české diváky, jak rádi a v jakých počtech chodí do kina. To u nás na Slovensku nebo v Maďarsku nezažíváme,“ glosovala po snímku Běžná selhání Vica Kerekes. „Já osobně chodím rád do kina, když nevím, co mě tam čeká, a doufám, že i tady na festivalu Kino na hranici zažijí diváci v sálech sami pro sebe nějakou osobní katarzi,“ dodal Jan Budař, který v Českém Těšíně a Cieszynie představil nejen svůj autorský snímek Princ Mamánek, ale i historické drama Jan Žižka.

A že se dvě města na obou březích řeky Olše spojily zase na pět dnů v jedno, dokazují i návštěvníci. Z jednoho filmu proudili plynule na další, z polské na českou stranu festivalu a naopak. „Moc děkuji, že můžeme takto zažít i s dětmi české snímky, děkujeme za to, jaká je ve vašich filmech atmosféra a klid. S dětmi jsme si užili pohádku Jana Budaře a moc si tohoto zážitku vážíme,“ řekla třicetiletá Kinga, která právě za filmem vyrazila s manželem a dvěma dětmi z polského do českého kina.

Agnieszka Holland a její návraty na Kino na hranici

Obrovským lákadlem pro diváky byla také osobní účast hvězdné režisérky Agnieszky Holland. „Festival Kino na hranici jsem vlastně stvořila proto, aby polský divák poznal české filmy. To byly první ročníky. Až od šestého ročníku, kdy jsem poprvé do Cieszyna pozvala Agnieszku s její retrospektivou, jsme začali promítat také filmy polské,“ zavzpomínala během slavnostního zakončení festivalu jeho ředitelka Jolanta Dygoś.

„Jsem šťastná, že se v Cieszynie a Českém Těšíně sešla celá moje rodina, ale musím zároveň říct, že právě na tomto festivalu mám pocit, že jsme všichni taková jedna krásná filmová rodina tvůrčích, zvědavých a vzájemně se milujících lidí. Zdejší jedinečnou atmosféru vytvářejí nejen organizátoři, ale hlavně všichni tihle úžasní návštěvníci,“ ocenila festival režisérka Agnieszka Holland, kterou na festivalu doprovodila celá její kreativní hudebně-filmová rodina v rámci sekce Rodinný klan.

Literatura, hudba, jídlo

Festivalový klub

Festivalový klub

Hosty i návštěvníky festivalu Kino na hranici spojila už tradičně nejen láska ke stříbrnému plátnu, ale také ke kvalitní literatuře nebo hudbě. Vybraní autoři četli každý den dětem pohádky, na Zámeckém vrchu v Cieszynie probíhala autorská čtení, návštěvníci si mohli prohlédnout tvorbu velké nástěnné malby nebo každý den zakončit v hudebním klubu na koncertech polských, slovenských a českých kapel.

Každoročně velmi oblíbené promítání pod širým nebem nepřekazilo letos ani počasí. Film věnovaný památce režiséra Juraje Jakubiska Sedím na konári a je mi dobre na hraničním Mostě přátelství představila osobně třem stovkám diváků herečka Markéta Hrubešová. „V Evropě každý rok vznikne na dva tisíce filmů a do kin se premiérově dostane týdně pět až sedm snímků. Jsem ráda, že během pouhých pěti dnů představíme na festivalu Kino na hranici divákům více než stovky filmů, těch kultovních, archivních, ale i naprostých novinek,“ okomentovala nabitý program ředitelka české sekce Kina na hranici Ela Štěrba Molenda.

Zakončení přehlídky v Divadle A. Mickiewicze v Těšíně s Agnieszkou Holland

Zakončení přehlídky v Divadle A. Mickiewicze v Těšíně s Agnieszkou Holland

„Návštěvníci i filmoví tvůrci se do obou Těšínů vracejí pro tu přátelskou atmosféru. Nejsme obrovský festival, na který se upínají média a velká pozornost filmových fanoušků. Ale možná právě pro tu intimitu a bezprostřední kontakt návštěvníků s filmovými tvůrci po každém promítání se sem všichni rádi vracejí. Tato setkání byla ozdobou i letošního 25. ročníku,“ dodal na závěr festivalu Kino na hranici programový šéf české sekce Martin Novosad.

Děkujeme všem dobrovolníkům, hostům, návštěvníkům i partnerům festivalu Kino na hranici, že společně dokazujeme, že láska k filmu a umění nezná hranice a umí naopak všechny spojit.

Zuzana Glacová, PR MANAŽERKA Kino na hranici
+ 420 607 016 166,
info@zuzanaglacova.cz