česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Slunovrat
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Festival „Slunovrat 2023“ v Opavě nabídl program speciálně zaměřený na polskou kulturu

Jubilejní 10. ročník hudebního a kulturně multižánrového festivalu Slunovrat, který se od r. 2022 koná v historických částech města Opavy (dříve v Hradci nad Moravicí), přivítal ve dnech 22.–24. června řadu tuzemských i zahraničních umělců a osobností. Součástí festivalu byl opět program nazvaný „Blízká setkání s Polskem“, speciálně zaměřený na prezentaci polské kultury.

Blízká setkání

Blízká setkání

V desetileté historii festivalu, který dlouhodobě cílí na prolínání české i polské kulturní scény, již vystoupili polští hudebníci Vołosi, Irek Głyk nebo kapely Fifidroki či Slow Sunset. V letošním roce zahájil program „Blízkých setkání s Polskem“ koncert těšínské punk-rockové formace „Ucho van Gogha“ na „jam stage“ ve volně přístupné zóně festivalu. Na stejné scéně, realizované ve spolupráci s těšínským hudebním klubem „Anielski młyn“, se dále návštěvníkům festivalu představil hudebník a producent „Bobkovski“ a čtveřice polských djs vystupujících pod společným názvem „Śląski Program Kosmiczny“.

Ucho van Gogha

Ucho van Gogha

 

Bobkowski

Bobkowski

Slaski program kosmiczny

Slaski program kosmiczny

Součástí diskusní scény festivalu „Slunovrat 2023“ byla beseda s Robertem Fieldingem, který se mimo jiné podělil o své zkušenosti a postřehy z práce pro hnutí Solidarność. Záznam této besedy, moderované panem Alešem Bartuskem, je možné zhlédnout na youtube kanálu festivalu (https://www.youtube.com/watch?v=Y4VPyPdudN4).

Robert Fielding

Robert Fielding

V pátečním programu druhého festivalového dne vystoupily polské kapely MØW a Dagadana. Zatímco koncert MØW (pop-jazz) s charismatickou zpěvačkou Aniou Bratek nadchnul mnohé diváky v opavském kostele sv. Václava, polsko-ukrajinská kapela Dagadana vystoupila na hlavním pódiu. Její koncert zhodnotil publicista Milan Bátor (ostravan.cz): „Polsko-ukrajinská Dagadana ukázala na hlavní scéně, jak otevřená je současná mezinárodní hudební scéna: popové, folklorní a jazzové postupy se v jejich muzice mísily s experimentováním, elektronikou a svobodnou improvizací. Živá kombinace ženských vokálů, samplů a reálných bicích fungovala výborně.“

MØW

MØW

 

Dagadana

Dagadana

Polská hudební scéna měla zastoupení také na „Welcome stage“ festivalu, kde se představila kapela STILLNOX (synth-goth) z Gdyně. K dalším hudebním headlinerům letošního ročníku festivalu patřily bezesporu kapely The Young Gods, Buty a Tatabojs.

Stillnox

Stillnox

V rámci nehudebního programu mohli návštěvníci festivalu zhlédnout výstavu s názvem „Pozytywna strona negatywu“ (Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne) a v gastrozóně ochutnat tradiční polskou specialitu „Bigos“ nebo se zúčastnit „workshopu výroby serniku“ pod vedením těšínské kavárny „Presso“. V takzvané „zóně charitní inspirace“ se prezentovala turistická organizace „OLZA-marka Śląsk Cieszyński“, město Cieszyn a těšínská kulturní organizace „COK-Dom narodowy“, která byla hlavním polským partnerem projektu „Slunovrat 2023“ i programu „Blízká setkání s Polskem“, realizovaného za podpory Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Sernik

Sernik

Miasto Cieszyn

Miasto Cieszyn

Festival Slunovrat 2023 / official aftermovie:

https://www.youtube.com/watch?v=9MVW3GF8t9M

https://festivalslunovrat.cz/