
Opavský festival „Slunovrat 2024“ nabídl pestrou kulturní přehlídku včetně umělců z Polska
28.11.2024 / 07:13 | Aktualizováno: 03.03.2025 / 14:54
Program speciálně zaměřený na prezentaci polské kultury opětovně nabídl za podpory MZV: Česko-polské fórum multižánrový „Festival Slunovrat“, který se tradičně koná poslední červnový víkend v historických částech města Opava. V pořadí již 11. ročník festivalu se uskutečnil ve dnech 20.–22. června a přivítal tuzemské i zahraniční umělce a osobnosti, nejen z oblasti hudby. Všechny programové body s polským akcentem byly pojmenovány jako „Blízká setkání s Polskem na festivalu Slunovrat 2024“.
Ve více než desetileté historii je již možné pojmenovat prvky, které jsou pro festival „Slunovrat“ charakteristické. Vedle žánrové pestrosti, zastoupení hostů a účinkujících z různých oborů je to také důraz na „nízkoprahovost“ a prezentaci kultury tzv. „bez hranic“. Své zastoupení v programu festivalu již tradičně mají také umělci a hosté z Polska. V letošním roce zahájil program „Blízká setkání s Polskem“, jehož partnerem byl COK – Cieszyński Ośrodek Kultury, pop-rockový koncert projektu „Roch Czerwiński, Marek Wojtynek & Goście“, tvořený talentovanými muzikanty z města Cieszyn.
Součástí druhého festivalového dne pak bylo na tzv. „jam stage“, ve volně přístupné zóně festivalu, hudební vystoupení punk-rockové kapely „Pokuta“. Na stejné scéně, realizované ve spolupráci s těšínským hudebním klubem „Anielski młyn“ se dále návštěvníkům festivalu představil polský hudebník Piotr Berling se svým projektem „ProjektBerling“. Ve zcela unikátním prostoru, kterým bezesporu je kostel sv. Václava v Opavě, si návštěvníci festivalu mohli užít koncert „Kuczeryki“ – skupiny tradičních zpěvaček a zpěváků z Polska. Písně vycházející z tradičních pěveckých technik a z folkloru různých slovanských národů byly v podání skupiny „Kuczeryki“ jedním z výrazných momentů celého letošního ročníku festivalu Slunovrat.
Z hudebních vystoupení je nutné zmínit taktéž koncert polského klavíristy Krzysztofa Kobylinského, který zahrál spolu s italským virtuosem na bandoneon Danielem Di Bonaventurou. Vystoupení, které se uskutečnilo v prostorách opavské knihovny Petra Bezruče, zhodnotil publicista Milan Bátor pro deník ostravan.cz slovy „Tak intimní, poetický a po hráčské stránce dokonalý hudební dialog, neměl na letošním festivalu obdobu.“
Své zastoupení měla polská hudební scéna také na „Welcome scéně“ festivalu, kde se představila skvělá post-rocková kapela November Might Be Fine. V rámci nehudebního programu mohli návštěvníci festivalu zhlédnout výstavu s názvem „Widokówka z Cieszyna“ (Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne) a ve spolupráci s restaurací „Květ Lotosu“ byl realizován kulinářský gastro workshop, ve kterém si zájemci mohli vyzkoušet výrobu tradičních polských pirohů.
Souhrnné „aftermovie“ festivalu „Slunovrat 2024“ je možné zhlédnout na tomto odkazu:
https://www.youtube.com/watch?v=8znkPidslhA (Festival Slunovrat 2024 / official aftermovie).
„Blízká setkání s Polskem na Festivalu Slunovrat 2024“ – programové body:
• Roch Czerwiński, Marek Wojtynek & Goście (koncert / JAM stage)
• Pokuta (koncert / JAM stage)
• Kuczeryki (koncert / Václav stage)
• ProjektBerling (koncert / JAM stage)
• Workshop hry na bicí: Anielski młyn Cieszyn (hudební workshop / JAM stage)
• Krzysztof Kobyliński & Daniele di Bonaventura (koncert / Knihovna Petra Bezruče)
• November Might Be Fine (koncert / Weclome stage)
• Město Cieszyn + OLZA: marka Śląsk Cieszyński (zóna Chartiní inspirace)
• Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne – projekt „Widokówka z Cieszyna“ (výstava)
• Tradiční polské pirohy: gastro workshop (Květ Lotosu)
Termín festivalu Slunovrat v příštím roce je již stanoven na 19.–21. 6. 2025.