
Muzeum paměti XX. století:V. ROČNÍK FILMOVÉHO FESTIVALU NEZLOMNÍ A OBĚTOVANÍ
03.03.2025 / 14:01 | Aktualizováno: 03.03.2025 / 15:47
V Praze se již popáté uskutečnila mezinárodní přehlídka dokumentů a hraných filmů pod názvem Nezlomní a obětovaní. Hlavním tématem byly tentokrát filmové obrazy roku 1989 v Československu a v dalších státech sovětského bloku.
Filmový festival se konal v pražském Kině Atlas od 5. do 8. listopadu 2024. Projekce dokumentárních i hraných snímků o pádu komunistických režimů a vyrovnávání se s jejich dědictvím doprovodily debaty filmových tvůrců, pamětníků a historiků. Součástí programu festivalu bylo také promítání a diskuse pro školy, přehlídka studentských snímků, workshopy a semináře s ukázkami archivních filmů. Několik filmů bylo uvedeno v české premiéře. Organizátoři letos připravili exteriérovou výstavu před Kinem Atlas, která mapovala pětiletou historii festivalu a připomínala další činnosti Muzea paměti XX. století.
Přehlídka filmů se konala pod záštitou místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Jitky Seitlové a náměstka primátora hl. m. Prahy Jiřího Pospíšila.
Na programu byly během čtyř dnů festivalu převážně dokumenty, ale i několik hraných filmů z České republiky, Slovenska, Polska, Litvy, Ukrajiny, Německa, Rakouska a dalších zemí.
Mezi pozvanými zahraničními hosty byli režisér a ředitel partnerského polského festivalu v Gdyni Arkadiusz Gołębiewski, hlavní představitel Polsko-československé solidarity Mirosław Jasiński (na festivalu se promítaly filmy Lesní, pouliční a sklepní hry a Střední Evropa jde na svobodu, na jejichž vzniku se autorsky podílel), ukrajinská režisérka Maryna Tkačuk (Rodinné album), polská režisérka Krystyna Krauze (Bratříček Karel), slovenský režisér Robert Kirchhoff (Všichni lidé budou bratři) a rakouští režiséři Lila Schwarzenberg a Lukas Sturm (Můj otec, kníže). Z domácích tvůrců na festivalu debatovali Jana Chytilová, Pavel Kačírek, Václav Reischl, Jan Rousek, Břetislav Rychlík, Olga Sommerová, Helena Třeštíková (obdržela cenu Tvůrce paměti), Jan Šikl, Pavel Štingl, Martin Vadas, Marek
Vítek a Kristina Vlachová. S filmovými tvůrci debatovali historici Petr Koura, Petr Blažek, Michal Macháček, Petr Kopal, Daniel Růžička, David Svoboda, Prokop Tomek, Jiří Voráč a Kryštof Zeman.
Některých projekcí se zúčastnili také pamětníci: někdejší politická vězeňkyně a současná předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století Hana Kordová Marvanová, představitel undergroundového hnutí František „Čuňas“ Stárek (uvedl svůj pořad Cáry starých filmů), spolu zakladatel Veřejnosti proti násilí a sociolog Fedor Gál nebo dva někdejší studentští vůdci Martin Mejstřík a Igor Chaun, který společně s Janou Struneckou debatoval po projekci svého filmu Mrtvý student, který se nikdy nenarodil.
Na přípravě festivalu se podílela řada tuzemských i zahraničních partnerů. Finančně festivalv roce 2024 podpořily hlavní město Praha, Česko–polské fórum, Ústav pro studium totalitních režimů, Prague City Tourism, Pražské kolektory, a. s., a Slovenský institut v Praze. Hlavním mediálním partnerem byla Česká televize. Dalšími partnery V. ročníku festivalu byly Polský institut v Praze, Národní filmový archiv, Vojenský historický ústav, Slovenský institut v Praze, Echo24, Goethe Institut Česká republika, Lisztův institut – Maďarské kulturní centrum Praha, Velvyslanectví Litvy v České republice, Velvyslanectví Ukrajiny v Praze a další instituce.
Na festivalu byl uveden v premiéře film Čechoslovák Sergej Vojcechovský, který v produkci Muzea paměti XX. století natočila produkční společnost A-NEWS. Premiéry se zúčastnili historici Petr Blažek, Gabriela Havlůjová a Karel Straka, kteří v tomto dokumentu vystupují. V rámci festivalu či doprovodného programu se uskutečnily projekce pro školy a několik seminářů, které se věnovaly tvorbě Originálního videojournalu, revolučnímu studentskému televiznímu vysílání, či zpravodajství Československé televize v listopadu a prosinci 1989.
Na festivalu předal dvě ceny Dveře ke svobodě ředitel polského partnerského festivalu Arkadiusz Gołębiewski Martinu Mejstříkovi a Anně Šabatové.
Na festivalu byla také udělena studentská cena Budoucnost paměti za nejlepší dokument o dvacátém století uvedený v rámci studentské soutěže, jejímž garantem je filmový historik a vysokoškolský pedagog Jiří Voráč. Do soutěže bylo přijato celkem 10 filmů z pěti vysokých uměleckých škol z České republiky a Slovenské republiky. Soutěž vyhrál režisér Alexey Evstigneev se snímkem Otcovy dopisy. Na závěrečném večeru byla také předána dvě zvláštní ocenění poroty autorům snímků Krajan (režie Pavel Sýkora a Viktor Horák) a Šepot Svobody (režie Anna Ahaliiva). Členy poroty byli Petr Blažek, Petr Januschka, Olga Sommerová, Sonia Mária Slaninková a Jiří Voráč.
Diváky zaplněný byl úvodní ceremoniál, kde získal cenu Strážce paměti hlavní představitel Polsko-československé solidarity Mirosław Jasiński. Na úvodním večeru festivalu se promítaly filmy Lesní, pouliční a sklepní hry a Střední Evropa jde na svobodu, na jejichž vzniku se autorsky podílel. Moderátorem úvodního večera byl Maciej Ruczaj.
Závěrečný ceremoniál, kterým prováděla moderátorka Barbora Kroužková, byl též vyprodaný. Po ceremoniálu, během kterého byla předána festivalová cena Tvůrce paměti režisérce Heleně Třeštíkové, následoval celovečerní dokumentární film Olgy Somerové Juráček, můj osud. Hudební doprovod během večera zajistila skupina studentů Gymnázia a hudební školy hlavního města Prahy.
Další ročník filmového festivalu Nezlomní a obětovaní se uskuteční v listopadu 2025 opět v pražském Kině Atlas a bude věnován zejména filmovým obrazům alternativní kultury v Československu a v dalších státech sovětského bloku.
webové stránky festivalu:
https://nezlomniaobetovani.cz/
webové stránky Muzea paměti XX. století:
https://www.muzeum20stoleti.cz/festival-2023/
MEDIÁLNÍ OHLASY V. ROČNÍKU FILMOVÉHO FESTIVALU NEZLOMNÍ A OBĚTOVANÍ
Hlavním mediálním partnerem festivalu byla Česká televize, která dala vysílací prostor například v pořadu Dobré ráno, ve vysílání ČT 24 nebo v pořadu Události v kultuře. V rámci mediálního partnerství nám též Česká televize poskytla výraznou slevu na všechny dokumenty z její produkce.
Dalším mediálním partnerem byl server ECHO 24, který je v cílové skupině festivalu velmi sledovaný. V rámci mediálního plnění poskytlo ECHO 24 prostor pro čtyři rozhovory s účastníky festivalu – Janem Šibíkem, Helenou Třeštíkovou, Petrem Blažkem a Mirosławem Jasińskim. V článcích byly aktivní odkazy na program festivalu a prodej vstupenek. Stejné odkazy byly i v bannerech, pro které nám ECHO poskytlo prostor v rámci reklamního plnění.
Velký prostor věnovala festivalu Praha TV, články otiskl i Deník N, lidovky.cz a další.
Největší placenou inzerci jsme využili v rámci médií skupiny Seznam.cz. Odborníci z inzertního oddělení společně s námi vybrali vhodné typy bannerů a médií, ve kterých byly umístěny. A to rovněž s aktivním odkazem na program a nákup vstupenek.
Na serveru Fórum 24, jehož čtenáři jsou též cílovou skupinou pro festival, jsme využili možnosti kombinovat placenou bannerovou reklamu s redakčními články.
Pravidelné zpravodajství z festivalu včetně upoutávek na program a jednotlivá promítání jsme zveřejňovali na sociálních sítích Muzea a na sociálních sítích partnerských organizací (MO ČR, VHÚ, ÚSTR, NFA, sociální sítě zahraničních kulturních středisek).
MHMP poskytl pro propagaci festivalu několik multimediálních nosičů (např. ve Škodově paláci) a také několik outdoorových ploch.
V kině Atlas byly k dispozici programy festivalu s logy všech spolupracujících organizací. Diváci si mohli také zakoupit festivalový katalog a další materiály, které Muzeum vydává.
Vybrané mediální výstupy
- 12. 11. 2024 MPXX: „Strážce paměti“ z Vratislavi. Oceněn byl Mirosław Jasiński, spoluzakladatel Polsko-československé solidarity (Lidovky.cz)
- 5. 11. 2024 MPXX: Nezlomní a obětovaní: V Praze začíná filmový festival věnovaný 35. výročí sametové revoluce (Blesk.cz)
- 4. 11. 2024 MPXX: Rok 1989 byl nejdůležitější v mém životě, říká fotograf Šibík (Echo24.cz)
- 4. 11. 2024 MPXX: Festival filmů o XX. století Nezlomní a obětovaní zahájí oslavy 17. listopadu (Forum24.cz)
- 3. 11. 2024 MPXX: Proces vycházení z komunismu nebyl vůbec jednoduchý, vzpomíná režisér Jasiński (Echo24.cz)
- 2. 11. 2024 MPXX: Po revoluci jsme měli pocit, že můžeme všechno, říká režisérka Třeštíková (Echo24.cz)
- 1. 11. 2024 Petr Blažek: Dějiny sovětského bloku jsou plné příběhů lidí, kteří se střetli s vládnoucím systémem, říká historik Blažek (Echo24.cz)
Film o festivalu
Ohlédnutí za filmovým festivalem Nezlomní a obětovaní natočil dokumentarista Petr Tomaides. Mezinárodní filmová přehlídka vznikla v roce 2020 jako projekt Muzea paměti XX. století. Je věnována dramatickým událostem a historickým osobnostem minulého století. V. ročník se konal od 5. do 8. listopadu 2024 v Kině Atlas. Věnován byl historickým událostem roku 1989 v Československu a dalších státech sovětškého bloku. Ve filmu vystupují Jan Šibík, Kateřina Konrádová, Mirosław Jasiński, Lila Schwarzenberg, Robert Kirchhoff, Igor Chaun, Martin Mejstřík, Petr Blažek a Michael Kocáb.
Film je dostupný na youtubové stránce https://www.youtube.com/watch?v=SBHmSBW6j8Q