česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

9. ročník Polských dní v Ostravě

Také v roce 2021 realizoval spolek PANT a jeho polský partner Stowarzyszenie "Kultura na Granicy" česko-polský projekt podpořený Ministerstvem zahraničních věcí v rámci Česko-polského fóra, a to s názvem Přátelství a spolupráce bez hranic. Bohužel koronavirus opět znemožnil uskutečnění studentského setkání, ovšem Polské dny v Ostravě proběhly v plné síle.
 

Polské dny v roce 2021 představily ve dnech 18. 10. – 14. 11. svůj už 9. ročník. Za cíl si kladly ukázat pestrost polské historie a tradic, přiblížit ostravské veřejnosti polskou kulturu a zvýšit povědomí o vzájemných česko-polských vazbách ve městě Ostrava a v regionu. Cílem bylo aktivizovat místní kulturní instituce, občanskou společnost a propojit jejich iniciativu do širšího projektu, který má ambici stát se každoroční zavedenou a regionálně významnou akcí.

V minulém roce se jednalo o dosud programově nejbohatší ročník a jeho trvání bylo prodlouženo o týden. Byla připravena a zrealizována řada akcí, během kterých byla představena polská kultura, tradice i historie. Bohužel i letos se negativně projevila složitá situace související s epidemií Covid-19. Dvě akce musely být zrušeny a oproti plánu se neuskutečnily dva výjezdy do polského příhraničí. I přesto na různých místech centra města proběhlo celkem 34 akcí a 6 výstav, kterých se celkově přímo zúčastnilo přes tisíc návštěvníků.

Polské dny byly slavnostně zahájeny v úterý 19. října hrou Planu v nově vzniklém divadle Studio G, a to za účasti primátora města Ostravy Tomáše Macury a konzulky Polské republiky Izabelly Wołłejko-Chwastowicz. Představení předcházela debata s autory hry a historikem Petrem Blažkem. Kulturní akce, debaty a přednášky probíhaly v Centru PANT, Studiu G a kavárně Shothouse, v Domě umění, v prostorách Ostravské univerzity, Divadle 12, Domě kultury města Ostravy, projekce polských film pak v Minikině. Dále se uskutečnily komentované prohlídky centrem Ostravy, Těšínskem i městem Těšín, pohornickou krajinou, představen byl ojedinělý audiobedekr představující historii i současnost Poláků v Ostravě s mobilní aplikací/komentovanou prohlídkou Ostravy (polská i česká mutace).

Šest zajímavých výstav bylo instalováno ve veřejném prostoru v centru města. Festival ani letos neopomenul současnou polskou hudební scénu – v klubech Dock a Hudební bazar a v kavárně Shothouse proběhla série koncertů v rámci klubové scény Polských dní. Jako již tradičně bylo možné také v letošním roce ochutnat v Mléčném baru NAPROTI polské speciality.