česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Post Bellum
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Okupanty z donucení – Polská účast v invazi do Československa 1968

Nezisková organizace Post Bellum zaznamenala v roce 2021 vzpomínky osmi českých a polských pamětníků invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Cílem projektu bylo přispět k jednotné a smírné interpretaci kontroverzních historických událostí po obou stranách hranice a z archivních materiálů, výpovědí vojáků, disidentů i běžných občanů natočit dokument. Film Okupanty z donucení měl svou premiéru 20. srpna 2021 v Liberci.
 

Natáčení pamětníků nebylo v loňském roce vůbec jednoduché, pandemie nemoci COVID-19 dokumentaristickému a produkčnímu týmu velmi komplikovala situaci. První natáčení mohla probíhat na české i polské straně až koncem jara. Dokumentaristka Paměti národa Severní Čechy a režisérka Markéta Bernatt-Reszczyńská si jako první pamětníky na natáčení do Prahy přivezla z Varšavy dva polské vojáky Tadeusze Oratowského a Henryka Wronu. Do Liberci jí přijeli o svých zážitcích povyprávět Poláci žijící na Frýdlantsku v Čechách, paní Krystyna Zangová a pan Roman Koniecki. V polské Lubani pořídila nahrávku Zdzislawa Bykowského a v on-line rozhovoru vyzpovídala disidenta Eugeniusze Smolara. Dokumentarista a šéfeditor Paměti národa Míla Lubas vyzpovídal v pražském Eye Direct studiu vojáka Františka Peringera. Petra Verzichová si tamtéž pozvala pamětníka Josefa Šamánka a zkušená redaktorka Českého rozhlasu Liberec Iva Bernáthová přemluvila k rozhovoru v mobilním nahrávacím studiu na severu turnovského pamětníka Milana Brunclíka. Videonahrávky vzpomínek pamětníků jsou s fotografiemi a i v textové podobě zpracovány v archivu Paměti národa na www.pametnaroda.cz

Dokument Okupanty z donucení připravovala režisérka společně se svým polským manželem Maciejem, se kterým film uvedli na čtyřech veřejných projekcích v létě a na podzim v Česku a Polsku. První projekce se konala v předvečer výročí invaze 20. srpna 2021 v Krajské vědecké knihovně v Liberci a zúčastnili se jí i zástupci SM Liberec a Libereckého kraje:

https://www.facebook.com/PametnarodaSeverniCechy/posts/240649811288595

Druhá projekce se uskutečnila v pražském kině Ponrepo 9. září, den po výročí upálení Ryszarda Siwiece:

https://www.facebook.com/PametnarodaSeverniCechy/posts/251757100177866

Obou moderovaných projekcí s následnou debatou se účastnil historik Daniel Povolný, autor publikace Operace Dunaj – Krvavá odpověď Varšavské smlouvy na pražské jaro 1968. Za moderaci večerů děkujeme Liboru Stejskalovi, resp. Jan Blažkovi.

Promítání v Liberci

Promítání v Liberci

V polské Vratislavi proběhla projekce dokumentu pro studenty středních škol 16. září,  kapacita sálu však směla být z hygienických důvodů naplněna jen z poloviny:

https://www.facebook.com/FundacjaKrzyzowa/posts/4514557918608486

Na moderovanou debatu s tvůrci přijeli ze svých domovů ve Varšavě i pánové Wrona a Oratowski. Projekce a debaty s tvůrci se v městě Boleslawiec 29. září též účastnili středoškolští studenti, pro nemoc se omluvil pamětník Bykowski:

https://www.facebook.com/FundacjaKrzyzowa/posts/4559699630760981

Za moderaci polských projekcí děkujeme našemu partnerovi v projektu Tomaszi Skoniecnému z Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Promítání ve Wrocławi

Promítání ve Wrocławi

Dokument „Okupanty z donucení“ (28 min) je veřejně dostupný na YouTube kanálu Paměti národa ve třech jazykových mutacích – česky, polsky a anglicky:

https://www.youtube.com/watch?v=5hMSLl2iVnY

 

Projekt byl podpořen z prostředků Česko-polského fóra MZV ČR.

Velké díky patří i Macieji Ruczajovi a Polskému institutu v Praze za finanční podporu projektu.