česky  english 

rozšířené vyhledávání

Korespondenční volba

Níže uvádíme nejdůležitější informace ke korespondenční volbě.

Kdo může korespondenční volbu využít?

• Korespondenční volbu budou moci využít všichni čeští občané fyzicky usídlení či dlouhodobě se zdržující v zahraničí a pobývající tam v době konání voleb, kteří budou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu a kteří o korespondenční hlasování zažádají v řádném termínu. 

• Zápis českého občana do tohoto seznamu je podmíněn tím, že volič uvede zastupitelskému úřadu bydliště, které má v jeho konzulárním obvodu mimo území ČR. Bydlištěm není hotelový pokoj při krátkodobé letní dovolené. 

• V případě studentů dočasně žijících mimo Česko, kupříkladu na Erasmech nebo jiných několikaměsíčních pobytech, by neměla být korespondenční volba problém, pokud splní shora uvedené požadavky. 

• Naopak tato možnost volby není určena turistům, kteří se v zahraničí pohybují pouze dočasně za účelem krátkodobé dovolené. 

 

Co se mění? 

• Dosud bylo možné v zahraničí volit v prezidentských volbách a ve volbách do Poslanecké sněmovny, a to osobně na velvyslanectvích a generálních konzulátech ČR. 


Proč je dobré zavést korespondenční volbu? 

• Největší české diaspory se nacházejí ve Spojeném království, Německu, USA, Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu. Nejen tyto země však svou rozlohou představují zásadní geografickou, finanční a časovou překážku, která znemožňuje našim spoluobčanům dostavit se osobně na český zastupitelský úřad.

• Česko se inspiruje u svých nejbližších sousedů a ostatních evropských států. V EU funguje forma korespondenční volby ve 22 z 27 členských států EU. 

 

Jaké jsou důvody pro zavedení korespondenční volby?

• Česko zavedením korespondenční volby reaguje na nejčastější požadavek našich spoluobčanů v zahraničí. 

• Současná vláda si je vědoma přínosu zahraničních Čechů pro stát - zavedení korespondenčního hlasování posílí vzájemnou vazbu mezi vlastí a českou diasporou a podpoří případný pozdější návrat svých občanů zpět do Česka. 

• Korespondenční volba usnadní účast ve volbách a nabídne volební příležitost českým občanům v zahraničí, kteří se z důvodu obtížného přístupu voleb v zahraničí zatím nemohli fakticky účastnit.

• Vládní koalice tímto krokem naplňuje konkrétní bod programového prohlášení vlády a současně svůj slib, že umožní českým občanům pobývajícím v zahraničí naplnit jedno ze základních občanských práv, právo volit.

• Prověřený systém dvou obálek zasílaných k započtení na zastupitelský úřad dodržuje zásadu tajnosti, přímosti a svobody hlasování. 

• Důležitou součástí návrhu je i zjednodušená možnost žádosti o vydání obálek – kromě osobní žádosti či prostřednictvím další osoby s úředně ověřenou plnou mocí na zastupitelském úřadě může občan zažádat také písemně s úředně ověřeným podpisem či datovou schránkou. Od dubna 2025 bude možné o zápis do zvláštního seznamu voličů i o korespondenční způsob volby zažádat i prostřednictvím Portálu občana.

• Zavedení korespondenční volby nepředstavuje zásadní zvýšení finančních nákladů pro stát. Hlavními položkami jsou náklady na zajištění obálek, identifikačních lístků a poštovného pro rozesílání obálek ze zastupitelských úřadů registrovaným zahraničním voličům. Ve výsledku se však jedná o výrazně nejlevnější dostupnou variantu alternativního výkonu volebního práva. Všechny ostatní zvažované varianty, například zřizování početných volebních komisí v zahraničí – které navíc podléhá souhlasu přijímajícího státu, jsou nákladnější.