česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Maďarsko cílí na geotermální zdroje

Jako čistý zdroj energie bude Maďarsko se svým výhodným teritoriálním umístěním využívat geotermální zdroje v mnohem větší míře. Podpora vlády je, iniciální zájem investorů také. Tento sektor tak představuje příležitost i pro české firmy.

Panonská nížina je geotermálně bohatá, a tak Maďarsko „sedí“ na velkých zdrojích, které odpovídají čisté alternativě fosilních zdrojů a navíc lokálního původu. Geotermální energii zatím primárně využívá v oblasti lázeňství (v r. 1878 byl vyvrtán tehdy nejhlubší vrt na světě pro Széchenyiho lázně v Budapešti), v menší míře teplárenství, zemědělství a pro průmyslové teplo. 
Ve svém moderním sídle v Budapešti využívá geotermální energii ropný a plynárenský koncern MOL. Tomu byly v Maďarsku schváleny 4 průzkumné licence (dvě v září 2024) s tím, že první vrt by měl být činný v r. 2025 (další žádosti má MOL podané v Chorvatsku). I maďarský energetický státní podnik MVM má geotermální projekty, zatím ve zcela počáteční fázi s ambicemi do r. 2035.
Důraz na tento sektor jde především z Ministerstva energetiky Maďarska, které se snaží agendu posilovat. Státní tajemník pro energetickou a klimatickou politiku p. Attila Steiner se na Budapest Geothermal Energy Summit v září 2024 vyjádřil, že by v souvislosti s environmentálními závazky Maďarsko rádo do r. 2030 zdvojnásobilo kapacity využívající geotermální energii především pro teplo (o cca 1 GW), což by mohlo nahradit spotřebu 500 mil. m2 zemního plynu. Od r. 2023 bylo přibližně 100 žádostí o vydání průzkumné licence s tím, že 50 jich dosud bylo schváleno a již jsou první úspěšné objevy zdrojů. Byly schváleny národní strategie (National Earth Heat and Deep Drilling Strategies) a akční plán, jehož součástí jsou i investiční pobídky. Dle slov A. Steinera si Maďarsko přeje nové investice, i když vnímá, že stále existuje prostor pro zlepšení celkového prostředí (snížení regulace, budování kapacit, zvýšení povědomí veřejnosti, úzká evropská spolupráce).
Maďarsko má pro své území podrobné geologické mapy. Pro 22 % rozlohy země existují 3D geotermální data a pro většinu území 2D data. V této souvislosti je od r. 2021 v provozu on-line platforma OGRe. Jako doplňující zdroj informací může sloužit Maďarská státní geologická, geofyzikální a těžební databáze a Centrální hydrogeologická databáze.
Jako zajímavý zdroj informací pro potenciální zájemce může sloužit i web zmiňovaného Budapest Geothermal Energy Summit. V r. 2023 vznikl Maďarský geotermální klastr spojující nejrůznější hráče na trhu. Oblast licencí a dohledu má v gesci od r. 2022 Supervisory Authority of Regulatory Affairs (SARA). Ve firemním sektoru ve vlastnictví maďarského státu funguje Rotaqua a Mecsekérc. Maďarsko je součástí  projektu TRANSGEO mapujícího opuštěné vrty s cílem využít je pro geotermální energii – sdružuje 5 zemí a je spolufinancován EU. 
V lednu 2024 schválil Evropský parlament rezoluci na podporu geotermální energetické strategie EU.
Pokud jde o celosvětový pohled, jsou geotermální zdroje dle Mezinárodní geotermální asociace využívány v 88 zemích. Jednoznačnou převahu využívaných kapacit má Čína  (100 GW), kde je zásobováno teplem z geotermálních zdrojů 1 milion domácností a bylo např. postaveno i letiště využívající tento zdroj pro teplo, elektřinu i horkou vodu. Druhé USA mají velký odstup (3,8 GW) a v příštím roce je možná předběhne Indonésie. Velmi známým pro celonárodní užití geotermální energie je Island.

 

Galerie


Shutterstock