Sametová a další revoluce roku 1989 ve střední Evropě českýma a maďarskýma očima
19.11.2024 / 14:41 | Aktualizováno: 20.11.2024 / 10:01
Výstavou, filmem a diskusí u kulatého stolu si Velvyslanectví ČR v Budapešti, ve spolupráci s Českým centrem Budapešť a Národní kihovnou zahraniční literatury, připomnělo 35. výročí listopadových událostí roku 1989 v Československu.
Komponovaný večer 14. listopadu 2024 zahájily paní Judit Gerencsér, zástupkyně generálního ředitele Národní Széchényiho knihovny, a velvyslankyně ČR paní Eva Dvořáková. Při otevření výstavy „Česká exilová nakladatelství“ obě zdůraznily zásadní význam revolučních událostí roku 1989 jako počátku změn, které přinesly obnovu demokracie a lidských práv nejen v Československu, ale i v dalších zemích střední Evropy. Výstava pořádaná u příležitosti 100. výročí narození Josefa Škvoreckého mapuje osudy a aktivity exilových nakladatelství a časopisů, které zejména v letech 1948 – 1989 umožnily vydávání a distribuci děl českých a slovenských autorů působících v zahraničí a také autorů v Československu, kteří nemohli doma svobodně publikovat. Výstava, připravená Ústavem pro českou literaturu Akademie věd České republiky, bude návštěvníkům Knihovny zahraniční literatury (Molnár utca 11, 1056 Budapest) otevřena do konce roku 2024.
Sametovou revoluci v Československu připomněl dokumentární film České televize „Za co jsme cinkali klíči“, v němž na listopad 1989 vzpomínají aktéři tehdejších událostí, a to jak veřejně známé osobnosti, tak i ti, kteří se tehdy do záře reflektorů dostali pouze na několik okamžiků.
U kulatého stolu pak více než hodinu diskutovali dva z aktivních účastníků – pan György Varga, tehdejší korespondent Rádia Svobodná Evropa a později maďarský velvyslanec v Praze, a pan Karel Kühnl, redaktor Rádia Svobodná Evropa, následně politik a diplomat a dnes ředitel Kabinetu ministra zahraničí ČR. Diskusi obou pánů, jejichž životní cesty se od 80. let několikrát protínaly, moderoval pan Robert Svoboda, v Budapešti žijící novinář a překladatel.
Velvyslanectví blahopřeje velvyslanci Györgyi Vargovi, jemuž jen pár dní nato udělil ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský Medaili Za zásluhy o diplomacii jako ocenění jeho celoživotního přínosu a mimořádné osobní angažovanosti ve prospěch rozvoje česko-maďarských vztahů (odkaz ). Blahopřejeme!