Architektonická spolupráce Visegrádské skupiny
18.03.2019 / 11:41 | Aktualizováno: 23.02.2022 / 11:26
Dne 9. března 2019 podepsali předsedové národních asociací a obcí architektů dohodu o obnovení a posílení architektonického partnerství Visegrádské skupiny. Velvyslanectví České republiky považuje toto partnerství za krok potvrzující úzký vztah architektů a architektonických institucí zemí Visegrádské čtyřky a krok vedoucí v budoucnu k jejich širším a hlubším kontaktům v praktické rovině.
České velvyslanectví a České centrum v Budapešti aktivně představují českou architekturu, a přispívají tak ke sdílení znalostí, zkušeností a dojmů v této oblasti. V roce 2016 proběhly dvě výstavy; první o současné české, slovenské a maďarské krajinářské architektuře a druhá o brněnské vile Tugendhat, mistrovském funkcionalistickém díle Miese Van der Roheho, který je součástí památek UNESCO. Následovala diskuse a přednáška o restaurování vily. Společně s Asociací maďarských architektů jsme si v roce 2017 připomněli 40. výročí založení Fakulty architektury ČVUT v Praze. Loni na podzim České centrum s Asociací maďarských architektů zorganizovalo výstavu fotografií Moderní schodiště Ester Havlové. Rovněž v roce 2018 jsme v Budapešti a Debrecínu uctili výstavou 150. výročí českého Svazu stavebních inženýrů. Dalším příkladem byl mezinárodní projekt Víno a architektura v budapešťském centru architektury FUGA.
K nejvýznamnějším architektonickým dílům v Maďarsku patří rezidence velvyslance ČR, navržená Jiřím Bučkem a dokončená v roce 2000. V současné době soutěží v rámci projektu INSPIRELI studenti architektury po celém světě s projekty nového českého velvyslanectví v Addis Abebě. Přejeme současným i budoucím architektům našich zemí, aby uspěli v Addis Abebě i jinde. Ať jim k tomu Visegrádská spolupráce přispívá!
foto: M.É.SZ.