česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Odhalení pamětní desky rodiny Zimových v Budapešti

Pamětní desku rodiny Zimových na zdi Velvyslanectví České republiky v Budapešti odhalil dne 7. 7. 2015 český velvyslanec Juraj Chmiel spolu s izraelským velvyslancem Ilanem Morem, prezidentem Federace židovské komunity v Maďarsku Andrásem Heislerem a členem rodiny Zimových Miklósem Zimou. 
 

V roce 1939 došlo v Budapešti k převzetí československého velvyslanectví německými úřady, které zde zřídily pobočku německého velvyslanectví. Domovník a topič Emanuel Zima zůstal v budově jako jediný československý zaměstnanec. Když za války onemocněl a byl v jedné židovské nemocnici ošetřován lékařkou Marií Flammovou, s vděčností jí přislíbil, že bude-li to situace vyžadovat, poskytne jí a její rodině v budově velvyslanectví úkryt. V létě roku 1944 Flammovi nabídku přijali. Emanuel Zima sice nebydlel přímo v budově úřadu, ale spolu se synem Josefem se střídavě o uprchlíky staral. Když se Němci rozhodli budovu opustit a přesunout úřad do Šoproně, Emanuelu Zimovi se s odvoláním na nemocnou manželku podařilo v Budapešti zůstat. Mohl tak nabídnout úkryt i dalším židovským rodinám. Celkem tak v budově velvyslanectví válku přečkalo 13 osob – maďarských a slovenských Židů.

 

Z podnětu nového českého velvyslance Juraje Chmiela bylo rozhodnuto umístit na stěnu budovy Velvyslanectví České republiky pamětní desku, jež bude trvale připomínat tento hrdinský čin.

obr4

 

obr5