česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Státní návštěva prezidenta České republiky Václava Klause v Maďarsku

Ve dnech 4.-5. prosince 2012 vykonal prezident republiky Václav Klaus státní návštěvu Maďarska. V rámci návštěvy jednal s vrcholnými představiteli Maďarska. Vedle Budapešti navštívil i město Debrecín.

 

Ve dnech 4.-5. prosince 2012 vykonal prezident republiky Václav Klaus státní návštěvu Maďarska. Během návštěvy jednal s prezidentem Maďarska Jánosem Áderem, s předsedou vlády Viktorem Orbánem a s předsedou Národního shromáždění László Kövérem. V rámci pracovního oběda se setkal se členy spolku Kruh přátel Bohemie a také se zástupci Česko-maďarského obchodního klubu a několika dalšími firmami působícími v rámci česko-maďarských obchodních vztahů. Vedle Budapešti navštívil 5.12. i druhé největší maďarské město Debrecín na východě Maďarska, kde se setkal s představiteli města.

Níže přikládáme projev prezidenta Václav Klause, který přednesl dne 4. prosince 2012 během státní večeře konané v Zrcadlovém sále Sándorova paláce, sídle maďarského prezidenta.

 

Klaus Áder

 

„Projev prezidenta republiky na státní večeři u příležitosti návštěvy Maďarska“

Vážený pane prezidente, vážené dámy a pánové,

dovolte mi, abych Vám při této slavnostní příležitosti ještě jednou poděkoval za pozvání k návštěvě Vaší země. Je to pro mne poslední státní návštěva u Vás ve funkci prezidenta České republiky, je to v jistém smyslu po deseti letech i moje loučení. Je to však současně i moje první oficiální návštěva v Budapešti poté, co jste byl, vážený pane prezidente, zvolen hlavou maďarského státu. Věřím, že bude tato návštěva významným a potřebným setkáním, které naše země sblíží a dá nové impulsy k jejich spolupráci.

Český a maďarský stát byly sousedy po celé tisíciletí. Tři staletí jsme dokonce byli součástí jednoho soustátí a sdíleli v dobrém i zlém společné dějiny. Posledních 20 let přímými sousedy nejsme, ale přiznám se, že alespoň u nás si to zatím jakoby neuvědomujeme.

Vážený pane prezidente, za poslední více než dvě desetiletí jsem měl možnost být v kontaktu s mnoha svými maďarskými partnery v nejvyšších ústavních funkcích. I my dva jsme se setkali ve funkcích předsedů parlamentů.

Naše země musely řešit obdobné problémy – i když jsme k nim někdy přistupovali odlišným způsobem. Měli jsme obdobné zahraničně-politické aspirace a snažili jsme se udržovat a vytvářet společné platformy, pomocí nichž jsme hájili své zájmy. Nebyla to pouze Visegrádská čtyřka. Chtěl bych připomenout i dnes už skoro zapomenuté Středoevropské sdružení volného obchodu CEFTA, s jehož pomocí se nám podařilo zabránit zhroucení vzájemného obchodu. Chci vzpomenout naše spojenectví v rámci NATO a samozřejmě naše členství v Evropské unii.

Ta dnes zažívá nejtěžší krizi ve své dosavadní historii a nejedná se pouze o krizi eurozóny, která je nejviditelnější. Příčinou je ztráta konkurenceschopnosti, odliv kapitálu a výroby do zámoří a dlouhodobý život na dluh, který už evidentně narazil na své limity.

Řešením této krize nemůže být snaha získávat čas budováním různých ochranných valů, centralizací evropského rozhodování či federalizací EU. Prosperitu lze navrátit pouze obnovením konkurenceschopnosti našich ekonomik. Evropská integrace má smysl pouze tehdy, pokud bude rozšiřovat naši svobodu a posilovat demokracii a pokud bude zárukou prosperity. Zbavení se vlastní suverenity a předání rozhodování o nás do Bruselu takovým řešením není a být nemůže.

Vím, že i Maďarsko na tyto otázky intenzívně hledá odpovědi a že dokáže otevřeně a rozhodně na mezinárodní scéně prosazovat své zájmy. Pokud jde o evropskou integraci a vývoj evropské krize, naše postoje jsou blízké. Přesvědčila mne o tom i nedávná mezinárodní konference ve Frankfurtu, kde jsme s panem premiérem Orbánem vyjadřovali velmi blízké názory.

Česká republika a Maďarsko jsou partnery v mnoha oblastech. Prioritou jsou kontakty ekonomické, ale v této oblasti už pro prezidenty velký prostor neexistuje. Ta je v rukou našich firem, byznysmenů a investorů. Tradiční a široké jsou i vztahy kulturní a na významu získává turistika a vzájemné poznávání na občanské úrovni.

Dobře vím, že Maďarsko není jenom Budapešť a Balaton, jak se někdy lidem u nás bohužel zdá. Dobře vím, že Vaše země nabízí návštěvníkům daleko větší množství kulturních i přírodních krás. Proto jsme velmi rád, že v průběhu této státní návštěvy budu mít příležitost navštívit i Debrecen a jeho okolí. 

Vážený pane prezidente, dovolte mi, abych Vám ve Vaší funkci popřál mnoho úspěchů a abych vyjádřil přesvědčení, že i s mým nástupcem, který bude v České republice zvolen v příštím roce poprvé v přímých volbách, se bude česko-maďarská spolupráce rozvíjet a prohlubovat. Stejně tak si přeji, aby jejím pevným základem byly dobré sousedské vztahy v regionu a partnerské vazby v rámci V4.

Dovolte mi, abych pozvedl číši a připil na naše přátelství, spolupráci mezi našimi zeměmi, na zdraví Vás a Vašich blízkých.