česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Jednání středoevropských ministrů spravedlnosti ve Veszprému

Ve dnech 24. -25. listopadu 2011 se v maďarském městě Veszprém konalo zasedání středoevropských ministrů spravedlnosti, jehož se zúčastnila česká delegace vedená ministrem spravedlnosti ČR J. Pospíšilem. V rámci setkání byla projednávána problematika spolupráce v oblasti justičního vzdělávání, systémů hodnocení soudců, dohledu nad likvidátory a insolventními správci, minimálních standardů ochrany obětí v Evropské unii a problematika rozsudků Soudního dvora EU, týkající se notářů.

Ve dnech 24. -25. listopadu 2011 se v maďarském městě Veszprém konalo  zasedání středoevropských ministrů spravedlnosti, jehož se zúčastnila česká delegace vedená ministrem spravedlnosti ČR J. Pospíšilem. Jednání se kromě členů V4- tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska účastnila též chorvatská a slovinská delegace.

V rámci setkání byla projednávána problematika spolupráce v oblasti justičního vzdělávání, systémů hodnocení soudců, dohledu nad likvidátory a insolventními správci, minimálních standardů ochrany obětí v Evropské unii a problematika rozsudků Soudního dvora EU, týkající se notářů (téma z iniciativy české delegace).

Lze konstatovat, že spolupráce na regionální úrovni v oblasti justičního vzdělání si získala také i svůj formální rámec a to podpisem partnerského protokolu mezi justičními vzdělávacími institucemi, konkrétně Justiční akademií České republiky, Maďarska, Slovenska, Národní školou justice a zastupitelství Polska, kanceláří generální prokuratury Maďarska a Justiční akademií Chorvatska dne 21. června 2011.

České strana na zasedání ve Veszprém prezentovala své aktuální stanovisko k sérii rozsudků Soudního dvora EU ze dne 24. května 2011 proti sedmi členským státům - Belgii, Francii, Lucembursku, Německu, Portugalsku, Rakousku a Řecku - které žalovala Komise v rámci řízení o nesplnění povinnosti kvůli jejich vnitrostátní úpravě notářské profese. Bylo zdůrazněno, že uvedené rozsudky se dotýkají  také jednotlivých účastníků z V4 a Slovinska, neboť jejich vnitrostátní legislativa podmiňuje přístup k této profesi občanstvím daného státu.

V rámci programu byl m.j. také představen proběhnuvší seminář k evropskému trestnímu právu pořádaný Msp Chorvatska, který byl spolufinancován EK a pořádán ve dnech 30.8. – 2.9.2011 v Valbandonu.

Na závěr dvoudenního zasedání ministr spravedlnosti ČR J.Pospíšil informoval přítomné, že v rámci předsednictví České republiky ve Visegradské skupině plánuje  v Praze (na jaře 2012) uspořádat zasedání ministrů V4 a dalších zemí.