Valonsko – hlavní belgický region biotechnologického průmyslu
20.05.2022 / 13:15 | Aktualizováno: 05.03.2025 / 11:01
Belgie je významnou zemí pro biotechnologické obory v rámci celé Evropské unie. Působí zde více než 140 biotechnologických společností, které představují 7 % všech těchto společností v Evropě. Belgické biotechnologické společnosti dále představovaly 16 % evropského obratu a téměř 10 % výdajů na výzkum a vývoj v Belgii. Tato země také hrála zásadní roli ve výrobě vakcín na území Evropské unie. Ta navíc ve své výroční zprávě potvrdila, že se Evropské komise zaměří na biologickou a medicínskou připravenost, která zahrnuje spolupráci s biotechnologickými společnostmi.
Valonsko
Proč je právě Valonsko lákavou oblastí pro biotechnologický průmysl? Rozvoj biotechnologického sektoru v Belgii usnadňuje spolupráce mezi vysokými školami, firmami a organizacemi působícími v tomto oboru. Belgie aktivně podporuje firmy svou aktivní legislativou - za posledních 5 let patří mezi přední evropské země, pokud jde o počet povolení klinických studie na obyvatele. Toto platí zejména pro region Valonska, kde jsou lékařské a biologické vědy jednou z prioritních oblastí. Z téměř 1,4 miliardy eur, které získaly belgické růstové společnosti, je jedna z deseti valonskou biotechnologickou společností. Najdete zde i klastr pro konkurenceschopnost valonského regionu BioWin, zaměřený na podporu biotechnologie a zdravotnických technologií. Region dále nabízí řadu grantů na výzkum a vývoj. Mezi významná města pro tento sektor patří Liège, Charleroi, Gosselies, Namur a Gembloux.
I díky jazykové blízkosti došlo k příchodu francouzských biotechnologických firem do Valonska. Příkladem je firma PDC Line Pharma zaměřená na cílenou terapii a BCI Pharma řešící imunoonkologii. Americká firma Miracor Medical a rakouská Mitral Technologies se zde zabývají intervenční kardiologií. V neposlední řadě se take jedná o Clarity Pharmaceuticals specializující se na sektor nukleární medicíny.
Mezi velké nadnárodní hráče v regionu patří GSK, UCB nebo Baxter. Nacházejí se zde i menší hráči jako Quality Assistance, SMB Lab, Trenker, Inula, či Eurogentec. Několik firem založených v posldení době již generují zisk a jsou aktivní na akciovém trhu - KitoZyme, OncoDna, Trasis, Cephaly, Vesale a Enzybel Pharma.
Příklady úspěšných firem
Firma EyeD Pharma sídlící v Liège získala v minulém roce 45 milionů na oční mikroimplantáty. Tato společnost byla založena na konci roku 2012 profesorem Jean-Marie Rakicem, vedoucím oftalmologického oddělení univerzitní nemocnice v Ardent City, a profesorem Jean-Michelem Foidartem, spoluzakladatelem Mithry. Jejím cílem je vývoj implantátu k prevenci nebo léčbě glaukomu, očního onemocnění lidově známého jako zelený zákal.
Společnost Univercells se sídlem v Charleroi otevřela jeden z největších a nejmodernějších závodů v Evropě pro výrobu virových vektorů, které spadají do kategorie léčiv zahrnijící mnoho typů léků a vakcín, včetně mnoha zavedených vakcín proti COVID-19. Tato firma se také podílela na vývoji vakcín proti obrně za podpory Nadace Billa a Melindy Gatesových. Od roku 2019 tak Univercells vyrábí velmi levnou vakcínu pro země jako například Pákistán, Afghánistán a Nigérie.
Možnosti prolupráce pro české vědce a podnikatele
Valonský biotechnologický sektor nabízí jak možnosti spolupráce mezi českými spin-offy, které systematicky komercializují a převádějí výsledky základního výzkumu do produktů. Dále jsou zde I příležitosti pro české vědecké týmy a laboratoře, které teprve chtějí převést výsledky svého výzkumu do praxe a následně k potenciálním zákazníkům.
Spolupráce se nabízí například ve vývoji léčebných a diagnostických postupů, biochemické farmakologie a designu léčiv a medicinální chemie. V současné době hledá firma BCI Pharma partnery pro inovativní kinázovou platformu.
Autor: Eva Kordová