Seminář pro vlámské firmy na téma EU fondů
04.05.2010 / 16:51 | Aktualizováno: 10.05.2024 / 10:35
Ve spolupráci zastupitelských úřadů ČR a SR a vlámské agentury na podporu obchodu a investic F.I.T. (Flanders investment and trade) se uskutečnil 15.4.2010 v Bruselu v budově vlámské vlády seminář s názvem „EU fondy pro Českou republiku a Slovensko: obchodní příležitost pro Vlámsko“.
Ve spolupráci zastupitelských úřadů ČR a SR a vlámské agentury na podporu obchodu a investic F.I.T. (Flanders investment and trade) se uskutečnil 15.4.2010 v Bruselu v budově vlámské vlády seminář s názvem „EU fondy pro Českou republiku a Slovensko: obchodní příležitost pro Vlámsko“.
Celodenní seminář byl rozdělen do několika bloků. Úvodní slova pronesli generální ředitel agentury F.I.T. Koen Allaert, velvyslanec ČR v Belgii Vladimír Müller a chargé d´affaires Slovenska v Belgii Jozef Reinvart. V dopolední části zazněly prezentace obchodních radů ZÚ ČR a Slovenska v Belgii, ředitele ZK Czechtrade v Bruselu, zástupců regionů Jižní Moravy a Košic, pracovníků Evropské komise, DG Regio odpovědných za EU fondy pro ČR resp. Slovensko a pracovníků Stálých zastoupení při EU ČR a Slovenska.
V odpoledním bloku vystoupili zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR( Ing. Petr Porák) a Ministerstva hospodářství SR, Ministerstev životního prostředí ČR (Mgr. Pavlína Blažková) a SR a Ministerstva dopravy ČR (Ing. Petr Očko) se stěžejními vystoupeními o fungování Operativních programů zvolených sektorů.
O seminář byl značný zájem, zúčastnilo se ho 106 zástupců vlámských firem a institucí. Přítomen byl i vlámský obchodní rada v ČR A. Decraen, předsedkyně smíšené Belgicko-lucembursko-české obchodní komory v ČR Bie Henninck, a další.
Zaměření na využívání EU fondů vycházelo z přesvědčení, že projekty, které jsou spolufinancované z EU fondů a operativních programů národních ministerstev představují nejdůležitější aktivity podporované veřejnými institucemi, a na kterých by se belgické/vlámské firmy mohly v různé formě podílet. Nikoliv tím, že by se ucházely o podpory, ale tím, že by se stávaly subdodavateli českých příjemců EU fondů a podílely se na realizaci vybraných projektů.
Semináře se však také zúčastnily belgické firmy, které v ČR již v minulosti investovaly a mají své firmy/zastoupení v ČR a které se mohou do Operativních programů rovněž hlásit.
Seminář splnil své poslání. Vlámským firmám připomněl, že ČR i Slovensko jsou významní partneři se zajímavým ekonomickým potenciálem, s otevřenou, liberální ekonomickou politikou, se silnou přítomností zahraničních investorů. Obě země úspěšně využívají značné prostředky z EU fondů na podporu rozvoje zásadních sektorů, jako jsou energie, doprava, životní prostředí, atd.
Vhodně působilo také společné vystupování ČR a Slovenska. Mimo efektu nabídky více příležitostí je potřebné připomenout, že Vlámové citlivě vnímají pozitivní vztahy obou našich zemí po rozdělení v roce 1993, neboť Belgie stále řeší „delikátní“ vztahy mezi Vlámskem a Valonskem, respektive mezi Vlámy a „Frankofony“.