Belgický premiér oznámil záměr zdvojnásobit cílovou částku pro Investiční pakt
16.06.2017 / 12:11 | Aktualizováno: 10.05.2024 / 13:53
Belgický premiér Charles Michel oznámil v Poslanecké sněmovně 13. 6. svůj úmysl zdvojnásobit částku na Investiční pakt z 30 miliard na 60 miliard euro v časovém horizontu do roku 2030. Investovat se bude do šesti odvětví – do dopravy, energetických přechodů, digitální agendy, infrastruktury státu, do ochrany proti kybernetickým útokům a do výzkumu a vývoje ve zdravotnictví. Investiční pakt by mohl vést k příležitostem i pro české firmy.
Dne 13. 6. představil Belgický premiér Charles Michel Komisi pro všeobecné záležitosti v Poslanecké sněmovně svůj záměr zdvojnásobit částku na Investiční pakt z 30 miliard na 60 miliard euro v časovém horizontu do roku 2030. První indikativní seznam existujících a nových projektů v Investičním paktu tvoří rozpočet ve výši 30 miliard eur. Do této částky je již zahrnuta řada projektů, které probíhají a řada již připravených investičních akcí. Charles Michel chce využít pozitivní odezvy belgického podnikatelského sektoru: „Mojí ambicí je, aby částka byla navýšená na 60 miliard eur mezi lety 2017 a 2030... Myslím si, že je to možné, jelikož vnímám velký zájem hospodářského sektoru naší země v tomto ohledu.“
Cílem Investičního paktu, poprvé představeného Charlesem Michelem 31. 3. 2017, je posílení současných soukromých a veřejných investic a optimalizace spolupráce v šesti výše zmíněných odvětvích. Pakt by měl zajistit urychlení realizace investičních projektů a vylepšit jejich zacílení. Dále by měl přispět k vytváření a financování nových projektů, optimalizaci strategických a provozních možností pro nadcházející projekty a usnadnit navazování partnerství se samosprávnými celky.
Při této příležitosti došlo k vytvoření Strategické komise, která je složená z dobře známých osobností belgického podnikatelského prostředí. Bude jí předsedat bývalý prezident Vlámské obchodní komory Voka Michel Delbaere, dalším z členů bude také ředitel Federace belgických podniků (FEB) Pieter Timmermans, ředitelka společnosti Belgacom Dominique Leroy, bývalá ředitelka FEB Michèle Sioen, bývalý ředitel společnosti GSK Jean Stephenne a ředitel společnosti Belfius Marc Raisièr. Belgičtí představitelé potvrdili potenciál Paktu rozšířit spolupráci se zahraničními partnery.
Financování Paktu bude trojího druhu: veřejné (uvolněním některých finančních zdrojů za účelem zlepšení správy státu), soukromé (pomocí podpory soukromých investic) a veřejno-soukromé (kombinace obou). Zároveň bude předseda vlády aktivně vyhledávat financování z Evropských fondů.
Velkou výzvou pro belgickou ekonomiku je zastarávání dopravní infrastruktury a především energetická konverze související s plánem uzavření jaderných elektráren. Navýšení cílového rozpočtu Investičního paktu o 100% svědčí o tom, že projekt představený v březnu získal výraznou podporu ze strany firem i politického prostředí na všech úrovních. Přestože pakt je pojímán jako stimul pro belgickou ekonomiku, mohl by být zdrojem zajímavých příležitostí pro české firmy.
Autorky: Tamara Katuščák, zástupkyně velvyslance na Velvyslanectví ČR v Bruselu, a stážistka Šárka Kousalová