português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Brasília
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Nový dokumentární snímek Lidice brazilského autora Daniela Rosy

U příležitosti výročí  vypálení českého města Lidice  velvyslanectví České republiky v Brasília uspořádalo sérii aktivit zaměřených na širokou veřejnost.
Dne 9. června 2025 na svých sociálních sítích zveřejnilo příspěvek připomínající tuto tragédii, v letošním roce i v kontextu současných mezinárodních konfliktů.  Současně s tím došlo ke zveřejnění dokumentárního projektu Lídice, který v portugalštině produkoval brazilský novinář Daniel Rosa ve spolupráci s velvyslanectvím České republiky v Brasília, ředitelem Casa da Memória da Unimed/RS Salusem Lochem, kurátorkou Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice pro Brazílii, paní Maria Luizou Malina, památníkem města Lidice, Galerií Lidice či pražským letištěm. K jeho publikaci se 9. června uskutečnila „LIVE“, během níž se hovořilo o lidické tragédii, účasti brazilských dětí na Mezinárodní dětské výtvarné výstavě Lidice, brazilských Lidicích, aktivitách, které se v Brazílii konají ve vztahu k tématu lidické tragédie i přípravě zmíněného dokumentu.

Snímek „Lídice“ byl 9. června  uveřejněn na YouTubovém kanálu Canal do Rosa,  v druhé polovině roku 2025 bude oficiálně (mimo digitální prostor) poprvé představen v rámci projektu velvyslanectví  v  Brasília k ukončení II. světové války v legislativním sboru Federálního Distriktu Cȃmara Legislativa do Distrito Federal 

Dokument velmi didaktickým, nicméně působivým způsobem přibližuje život českých Lidic, historické souvislosti, které předcházely vypálení města (protifašistický odboj, atentát na říšského kancléře Reinharda Heydricha), samotné zničení města, vznik nových Lidic, lidický památnik i sousoší Marie Uchytilové). Kromě portugalské verze a portugalských titulků disponuje i titulky v angličtině.

Snímek je výsledkem několikaměsíční práce výše uvedeného týmu, scénář k němu napsal Salus Loch, se kterým česká diplomacie spolupracuje dlouhodobě (například v rámci projektu Giganti české literatury v Porto Alegre či při přednášce doktora Nilsona Maye k Franzi Kafkovi v rámci projektu Kafka v pohybu v Brasília). Salus Loch se dlouhodobě zabývá i tématem holocaustu (byl jediným brazilským novinářem akreditovaným pro připomínkové akce v koncentračním táboře v Dachau v letošním roce) a lidickou tragédií, v Lidicích pobýval v letošním roce. Maria Luiza Malina v Brazílii spolupracuje se školami a podněcuje je k účastni na dětské výtvarné soutěži Lidice, každoroční vysoké počty participujících škol (včetně ocenění) jsou do velké míry výsledkem její systematické a dlouhodobé práce. Na dokumentu se podílela zejména jako odborný  a technický dozor, stejně jako  velvyslanectví v Brasília. Ten se na projektu podílí rovněž finančně v rámci veřejné diplomacie.

Daniel Rosa je Brazilec žijící v Brně a spolupracující na řadě projektů k popularizaci české kultury mezi brazilskou  populací jak v České republice, tak v Brazílii. Jeho dokumenty si získávají stále větší popularitu pro svoji kvalitu a autentičnost, spolupracuje s ním i magistrát města Brno.

Současně se snímkem byla v Brazílii publikována sbírka básní honorárního konzula České republiky v amazonském státě Belém, Ernaneho Malata pod názvem „Obřad přeživšího“, jejíž součástí jsou i dvě básně inspirované Českem. První z nich je báseň připomínající koncentrační tábor v Terezíně (v překladu Marie Havlíkové), druhou je báseň Lidice, přibližující tragédii tohoto českého města.

Velvyslanectví  České republiky zároveň na svých sociálních sítích uveřejnilo článek „Lidice, které stále žijí“ , Saluse Locha, který byl zveřejněn v květnu 2025 v jednom z nejvýznamnějších deníků v Porto Alegre, „Correio do povo“.

 

 

Galerie


Lidice2025