deutsch  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Bern
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

HAAS_Dny po slávě: Inscenace divadelního představení ProART Company v prostorách ambasády v Bernu

Vila Jenner, sídlo české ambasády v Bernu, zažila divadelní premiéru: umělecký soubor Martina Dvořáka ProART Company zde 23. března 2023 inscenoval své představení „HAAS_Dny po slávě“, inspirované osudy bratrů Huga a Pavla Haasových. Vstupní hala ambasády se tak na jeden večer proměnila ve stylizovanou a efektní divadelní scénu.

 

Divadelní představení o bratrech Haasových se v ČR s velkým úspěchem hraje v historických vilách – např. ve Werichově vile v Praze, či v secesní vile Löw-Beer v Brně. To bylo inspirací k tomu, uvést dané představení i v historických prostorách naší ambasády.

Komorní představení, zahrnující vedle divadelních dialogů i taneční, pohybové a světelné prvky, tvoří fiktivní dialog mezi bratry Haasovými. Slavný herec Hugo Haas dostal v únoru 1939 výpověď z Národního divadla kvůli svému židovskému původu. Ještě na jaře 1939 se mu ale podařilo uprchnout do exilu. S výjimkou krátké návštěvy Prahy při oslavách výročí Národního divadla v roce 1963 se přitom už do vlasti nikdy nevrátil. Významný skladatel Pavel Haas byl naopak po nacistické okupaci v roce 1939 a třech letech internace v Terezíně v roce 1944 zavražděn v plynové komoře v Osvětimi…

Galerie


HAAS_Dny po slávě: Inscenace divadelního představení ProART Company v prostorách ambasády v Bernu