
Cyklus přednášek “Poslední přeživší Shoa” na Univerzitě Zürich tentokrát s československým rodákem Prof. Ivanem Lefkovitsem
19.10.2023 / 18:14 | Aktualizováno: 26.02.2025 / 10:07
Pod záštitou Gamaral Foundation a za přítomnosti spoluzakladatelky této nadace Anity Winter se na Univerzitě Zürich konala 18.10.2023 další z řady přednášek z cyklu „Poslední přeživší Shoa“. Československý rodák, přeživší Ravensbrück a Bergen-Belsen, který ve Švýcarsku žije se svou rodinou od r. 1968, je známý zejm. jako přední imunolog a spoluzakladatel špičkového vědeckého ústavu „Institute for Immunology“ v Basileji. Za zmínku stojí, že se na půdě tohoto institutu zrodily tři Nobelovy ceny.
V plné aule Uni Zürich vypovídal Ivan Lefkovits nevypověditelné, jeho příběh je o lidskosti a naději v naprosto zoufalých situacích, kde si i přesto lidé navzájem dokázali pomáhat. „Den, kdy jsme se po osvobození mohli napít, se pro nás stal symbolem naděje“ řekl na přednášce rodák z Prešova.
Zástupkyně Velvyslanectví ČR v Bernu Pavlína Šrámková uvedla, že některé z tragických událostí minulého století zasahují do současnosti, kdy jsme po tragickém útoku Hamásu znovu svědky eskalace blízkovýchodního konfliktu, zároveň zdůraznila, že Česko důrazně odsoudilo útok Hamásu a plně podporuje Izrael a jeho práva na sebeobranu.
Příběh Ivana Lefkovitse je jedním z 15 jedinečných příběhů, souborů vzpomínek těch, kteří přežili holokaust. Ivan Lefkovits je rovněž členem této společnosti tzv. Kontaktního místa pro tyto přeživší“. Společnost shromažďuje vzpomínky s cílem uchovat je v rámci celosvětové sbírky o svědectví holokaustu.

Cyklus přednáše “Poslední přeživší Shoa”k na Univerzitě Zürich tentokrát s československým rodákem Prof. Ivanem Lefkovitsem
Pavlína Šrámková, rada-vyslanec, Chargé d'affaires a.i., Velvyslanectví České republiky v Bernu.