deutsch  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Bern
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chopin Sandová Milostné preludium: Inscenace divadelního představení ProART Company v prostorách velvyslanectví v Bernu

Ve Vile Jenner, sídle českého velvyslanectví  v Bernu se 21. března 2024 konala divadelní premiéra uměleckého souboru Martina Dvořáka ProART Company, který  ve spolupráci s krajanským spolkem Český klub Zürich zde inscenoval představení „Chopin Sandová Milostné preludium“. Vstupní hala velvyslanectví se tak na jeden večer proměnila v divadelní jeviště a stala se místem „osudové lásky a tónů  26 ti Chopinových preludií“. Na klavír herečku Kateřinu Macháčkovou  a tanečníka Martina Dvořáka  doprovodil ukrajinský klavírní virtuos Kostia Tyschko.

Divadelní představení  reflektující osudy polského skladatele Fryderyka Chopina a francouzské spisovatelky George Sandové, jejichž bouřlivý vztah poznamenal dílo i životy obou z nich, měl premiéru v roce 2020 ve Werichově vile v Praze a ve vile Tugenhat v Brně a velvyslanectví ČR - Vila Jenner se tak zařadily mezi další vily, kde se toto nádherné představení hraje.
Frederyk Chopin a George Sandová patří k dvěma fenoménům uměleckého romantismu. Chopin prožil převážnou část svého tvůrčího života ve Francii, kde se s George Sandovou, francouzskou spisovatelkou,  seznámil. Jejich nevyvážený vztah, který byl zároveň plný emocí dokumentuje řada dopisů Sandové Chopinovi.  Na jevišti se tak setkali  herečka, tanečník a hudebník, aby spolu vedli vzájemný monolog. Představení shlédla řada krajanů a zástupců některých velvyslanectví v Bernu.


Pavlína Šrámková, Chargé d'affaires a.i., Velvyslanectví České republiky v Bernu.

Chopin Sandová Milostné preludium

Chopin Sandová Milostné preludium

Chopin Sandová Milostné preludium

Chopin Sandová Milostné preludium

Chopin Sandová Milostné preludium

Chopin Sandová Milostné preludium