Přijetí zaměstnání v SRN a pracovní povolení
26.07.2007 / 18:22 | Aktualizováno: 11.05.2011 / 13:50
(Archivní článek, platnost skončena 30.08.2010 / 02:00.)
Ačkoliv se stala Česká republika 1.5.2004 členskou zemí EU, německý pracovní trh se českým zájemcům tímto datem automaticky neotevřel. Podle scénáře přechodného období na volný pohyb pracovních sil (2+3+2), dohodnutého v přístupové smlouvě mezi ČR a EU, budou moci Češi pracovat v SRN v následujících několika letech pouze s pracovním povolením, s výhradou v textu níže uvedených výjimek a zvláštních případů.
Ačkoliv se stala Česká republika 1.5.2004 členskou zemí EU, německý pracovní trh se českým zájemcům tímto datem automaticky neotevřel. Podle scénáře přechodného období na volný pohyb pracovních sil (2+3+2), dohodnutého v přístupové smlouvě mezi ČR a EU, budou moci Češi pracovat v SRN v následujících několika letech pouze s pracovním povolením, s výhradou v textu níže uvedených výjimek a zvláštních případů.
Používání přechodného období pro volný pohyb pracovníků je pro občany ČR zmírněno používáním v současné době platných dohod o přístupu českých pracovníků na německý trh práce. Jedná se o následující dohody:
Ujednání o postupu při zprostředkování zaměstnání v SRN zájemcům na dobu nejvýše tří měsíců v průběhu jednoho roku
Dohoda o vzájemném zaměstnávání československých a německých občanů za účelem rozšíření jejich odborných a jazykových znalostí
Dohoda o vysílání československých pracovníků z podniků se sídlem v České a Slovenské Federativní Republice k zaměstnání na základě smluv o dílo
Pracovní povolení
K přístupu na německý pracovní trh je potřebné pracovní povolení (Arbeitserlaubnis), které v principu může být uděleno pro všechny činnosti, v případě, že o volné místo neprojevil zájem občan SRN či občan EU-15, nebo je nelze jimi obsadit. Na rozdíl od oprávnění k pracovní činnosti pro cizince, které se vydává po šestiletém pobytu v Německu, je pracovní povolení omezeno na výkon jednoho specifického povolání u určitého zaměstnavatele a na dobu max. tří let.
Od vstupu ČR do EU se zejména změnil postup při vyřizování žádostí; občané ČR se tak musí obracet přímo na příslušné úřady práce v tom městě, ve kterém chtějí pracovat. Žádost musí být podána písemně již před vstupem do zaměstnání. Úřady práce pak rozhodují o udělení pracovního povolení. Potřebné informace lze nalézt na internetové stránce pracovního úřadu SRN http://www.arbeitsamt.de.
Čeští občané, kteří si hledají práci, smí pobývat na území SRN maximálně po době 3 měsíců. Platí zde ohlašovací povinnost v místě bydliště, tak jako pro občany SRN, u příslušného přihlašovacího úřadu pro obyvatele (Einwohnermeldeamt). Pokud v této době tří měsíců český uchazeč sežene práci a dostane pracovní povolení, na základě čestného prohlášení a přiloženého pracovního povolení oznámí přihlašovacímu úřadu adresu svého bydliště a bude mu vystaveno potvrzení o volném pohybu (Freizügigkeitsbescheinigung). Tím splní všechny podmínky pro volný pohyb osob na území SRN.
(a) Oblasti a pracovní sektory s možností získat pracovní povolení
Pracovní povolení EU nebo pracovní oprávnění EU může být uděleno především pro následující činnosti (viz shora uvedená zmírnění):
-
vysoce kvalifikovaní pracovníci
podle § 19 odst. 2 Zákona o pobytu (např.vědci se zvláštními odbornými znalostmi, učitelé nebo vědečtí pracovníci ve vyšších funkcích, specialisté a vedoucí pracovníci se zvláštními pracovními zkušenostmi),
-
vědci a hostující vědci
na vysoké škole nebo ve výzkumném zařízení,
-
vedoucí zaměstnanci mezinárodního
podniku, kteří jsou vysláni vykonávat zaměstnání do pobočky na spolkovém území,
-
sportovci a trenéři z povolání
, jejichž sportovní kvalifikace byla uznána vedoucím svazem se souhlasem německého sportovního svazu,
-
sezónní pracovníci v zemědělství a lesnictví, v hotelech a
pohostinstvích nebo při zpracování ovoce a zeleniny jakož i na
pilách, ve stánkovém prodeji,
pracovníci v rámci smlouvy o dílo
a pracovníci na základě mezistátní dohody; au-pair-pobyt na dobu jednoho roku v rodině, ve které se hovoří rodným jazykem němčinou (věk při podání žádosti max. 24 let),
-
pomocníci v domácnosti v rodinách
,ve kterých je někdo, kdo vyžaduje zvláštní péči,
-
pracovníci v domácnosti, pokud jejich zaměstnavatel byl vyslán
do Německa
z pověření podniku se sídlem v zahraničí a pokud v této domácnosti žije dítě do 16 let nebo člen, který potřebuje zvláštní péči,
-
umělecká nebo artistická činnost
,
-
časově omezená praktická činnost k uznání ukončeného povolání, získaného v zahraničí,
-
učitelé k vyučování v mateřském jazyce
,
-
kuchaři specialisté
pro práci ve speciálních restauracích,
- IT-specialisté,
-
odborníci s vysokoškolským vzděláním
, u nichž se pro jejich odborné znalosti jedná o veřejný zájem,
-
vedoucí pracovníci se specifickými znalostmi podniku sídlícího
v Německu
pro kvalifikovanou činnost,
-
vedoucí pracovníci ve společném německo-zahraničním
podniku
, založeném na základě mezistátních smluv,
-
kvalifikované odborné síly v rámci výměny
osob nebo k přípravě zahraničních projektů u koncernů s mezinárodní působností,
- montéři montovaných domů.
Vybrané praktické příklady a doplňující informace
V zásadě platí, že pokud byli občané tzv. zprostředkováni pro práci v SRN se zapojením českých a německých úřadů práce, pracovní povolení je formální záležitostí.
Sezónní zaměstnanci, pomocní stánkaři, pomocníci v domácnostech osobou vyžadující péči
Čeští státní příslušníci mohou pracovat až čtyři měsíce v roce jako sezónní zaměstnanci ve Spolkové republice Německo. Pracovní činnosti musí nejprve předcházet zprostředkování českým a německým pracovním úřadem. Zprostředkování je omezeno na pracovní činnost v zemědělském a lesním hospodářství, v pohostinství a v hotelech, na zpracování ovoce a zeleniny a zpracování dřeva na pilách.
Žádost o přijetí jako sezónního zaměstnance se podává společně s pracovní smlouvou a vlastnoručně podepsaným příslibem přijetí do zaměstnání na místně příslušném německém úřadu práce. Německý úřad práce postoupí dále schválenou žádost německému Ústředí pro zprostředkování práce (ZAV), které ji předá Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR. Toto poté zašle podklady místně příslušnému českému úřadu práce, který vyrozumí žadatele.
Pomocní stánkaři
jsou zprostředkovatelní na práci v SRN stejným způsobem jako sezónní pracovníci, nejdéle na dobu 9 měsíců.
Pomocníci v domácnostech s osobou vyžadující péči
Od 1.1.2005 se opět povoluje zaměstnávání "pomocníků v domácnosti" s pojistnou povinností na plný pracovní úvazek v délce do tří let na domácí práce v domácnostech s osobou vyžadující péči.
Přeshraniční pracovníci - pendleři
Opatření se týká osob pravidelně překračujících hranice za účelem zaměstnání v Německu.
Občanům ČR, kteří žijí v pohraniční oblasti sousedící se Spolkovou republikou Německo, lze udělit pracovní povolení za účelem závislé pracovní činnosti v rámci vyznačených hraničních zón. Předpokladem je, že zahraniční pracovníci se denně vrací do svého domovského státu nebo že jejich pracovní činnost je omezena nejdéle na dva dny v týdnu.
Český zaměstnanec se obrátí na příslušný úřad práce v německé pohraniční zóně a zažádá o pracovní povolení. Pracovní povolení se uděluje dle situace na místním pracovním trhu. Udělené pracovní povolení je předpokladem k získání tzv. průkazu pro osoby pravidelně překračující hranice, který vystavuje příslušný německý cizinecký úřad. Průkaz se vystavuje na dobu dvou let s možností prodloužení na pět let.
Vzájemné zaměstnání českých a německých občanů za účelem rozšíření jejich odborných a jazykových znalostí na dobu 12-18 měsíců
K zaměstnání na území SRN státu mohou být vysláni občané ČR, kteří mají ukončené odborné vzdělání pro profesi, kterou budou vykonávat, mají zájem o rozšíření svých odborných a jazykových znalostí, při vstupu do zaměstnání nejsou mladší 18 let a starší 40 let a doložili dva roky praxe v oboru.
Žadatel doloží na příslušný český Úřad práce žádost, která musí být vyplněna v německém jazyce s řadou příloh, prokazujících mj. i jazykovou způsobilost. Součástí nemusí být nutně pracovní smlouva od německého zaměstnavatele, žadatel může požádat o zprostředkování do SRN i v případě, že nemá prac. smlouvu od německého zaměstnavatele. ZAV (německá Centrála pro zprostředkování práce) se pro něj pokusí zaměstnání vyhledat.
Zaměstnání občanů ČR v SRN jako zaměstnanců na základě smlouvy o dílo
Čeští zaměstnanci mohou pracovat v Německu jako zaměstnanci české firmy, která má s německým partnerem (generálním dodavatelem) uzavřenou smlouvu o provedení práce, jejíž podmínky se řídí platnou bilaterální Dohodou o vysílání československých pracovníků z podniků se sídlem v České a Slovenské Federativní Republice k zaměstnání na základě smluv o dílo. Jejím gestorem je na české straně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (konkrétně útvar Licenční správa, www.mpo.cz ), které sjednává s německou stranou každoroční kontingenty pracovních sil z ČR do SRN, poskytuje v ČR předmětné informace a uděluje českým žadatelům povolení k čerpání kontingentu.
Základním předpokladem realizace vyslání českých pracovníků do SRN v tomto režimu je
a) povolení MPO ČR (získání kontingentu - licence),
b) uzavření smlouvy o provedení práce (o díle) mezi německým partnerem a jeho subkontrahentem z ČR pro třetí osobu se sídlem v Německu (t.j. česká firma není přímým dodavatelem).
c) udělením pracovního povolení. Podle posledních informací ze Spolkového ústavu práce se pracovní povolení vyžaduje nadále pouze v případě činností, omezených přístupovou smlouvou (stavební činnosti, čištění objektů a dopr. prostředků, dekoratérské činnosti),
d) splněny musí být přitom další podmínky, zejména
· tam, kde je to vyžadováno, musí český dodavatel doložit odbornost pracovníků podle německých předpisů,
· čeští pracovníci nebudou zaměstnáni za horších podmínek než jsou pracovníci němečtí, český podnik má pro vysílané zaměstnance uzavřené nemocenské pojištění na celou dobu pobytu a
· celková doba pracovního povolení nepřekročí dva roky (výjimečně v odůvodněných případech tři roky).
Pro státní příslušníky z ČR, kteří byli v okamžiku vstupu ČR do EU 1. května 2004 anebo potom nejméně dvanáct měsíců zaměstnáni u zaměstnavatele v Německu počítá přístupová smlouva s tím, že získají neomezené právo přístupu na trh práce SRN. Platí to rovněž pro rodinné příslušníky těchto zaměstnanců, kteří u nich v okamžiku vstupu bydlí nebo po pozdějším přicestování pobývali v Německu nejméně 18 měsíců. (Toto neplatí pro zaměstnance, kteří jsou pouze vysláni dočasně do Německa v rámci volného pohybu služeb nebo smlouvy o dílo nebo pro Au Pair, účastníky dobrovolného roku nebo praktikanty. Pracovní povolení ztratí platnost při dlouhodobější nepřítomnosti.) Mimoto jim při novém povolování zaměstnání v Německu musí být dána přednost před povoleními pro pracovní síly ze třetích zemí (tzv. komunitární preference). Získání zaměstnání je ovšem i nadále možné pouze se souhlasem příslušného pracovního úřadu.