deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: DPG
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zálohový systém na vratné láhve v SRN

(Archivní článek, platnost skončena 01.04.2022.)

Zálohový systém na vratné láhve v SRN byl zaveden 1. ledna 2003 po dlouhých debatách. Systém prošel několika úpravami (naposledy v roce 2019) a v zásadě rozlišuje dva druhy vratných systémů – jednorázové láhve a láhve na opětovné použití. Zastřešující firmou, která systém vratných láhví v SRN provádí, je Deutsche Pfandsystem GmbH (DPG).

  • Systém na vracení láhví na opětovné použití (tzv. Mehrweg)

Láhve na opětovné použití jsou označeny patřičným logem (Mehrweg) a do systému jsou  např. zařazeny:

  • láhve od piva (0,33 l či 0,5 l) vratné za 0,08 €
  • skleněné láhve na šroubovací kovový uzávěr nebo z pevného plastu (např. minerální vody, limonády, jogurt, mléko, jablečné víno nebo džusy) jsou vratné za 0,15 €

Problematická místa

V souvislosti s mnoha jinými typy láhví existují problémy s vrácením prázdných 0,5 l láhví od limonád, na které se vztahuje záloha ve výši 0,15 €. Vzhledem ke svému tvaru a velikosti ale odpovídají běžným 0,5 l láhvím na pivo, proto je automat vyhodnotí jako láhev se zálohou 0,08 € (běžná láhev na pivo).

Láhve koupené v zahraničí (cizojazyčná etiketa nebo neněmecký EAN kód) obvykle nelze vrátit zpět, ale láhve se stejným tvarem jako německé standardní láhve  lze často vrátit (neplatí ale vždy).

Speciální láhve (např. pivní láhve o objemu 3l) jsou obvykle bez zálohy. Většina láhví z měkkého plastu je považována za jednorázové vratné láhve, pokud ne, je to často jasně uvedeno na etiketě. Zelená tečka nebo symbol pro jednorázové balení obvykle označují láhev bez zálohy.

Na přepravky na nápoje (a také na bedny na jogurt v opakovaně použitelných sklenicích apod.) se obvykle vztahuje záloha ve výši 1,50 €. Na přepravky s 20 láhvemi se proto vztahuje záloha ve výši 3,10 € a na 24 láhví ve výši 3,42 €. Přepravky jsou obvykle považovány za „neprodejný majetek“, tzn. díky označení a identifikaci může být drtivá většina použitých přepravek přiřazena výrobci nebo distributorovi, takže vlastnictví vždy zůstává na něm.

Mehrweg x Einweg

Mehrweg x Einweg

  • Systém na jednorázové použití láhví (tzv. Einweg)

Láhve na jednorázové použití jsou označeny patřičným logem DPG (Einweg) a do systému jsou zařazeny všechny láhve z měkkého plastu a plechovky s tímto logem s jednorázovou zálohou 0, 25 €.

Od 1. května 2006 platí také povinnost pro obchody s prodejní plochou nejméně 200 m2 vykupovat všechny nápojové obaly (plast, sklo, kov), které samy prodávají. Tzn. všechny jednorázové láhve a plechovky lze vrátit všude tam, kde se prodávají nápoje v jednorázových obalech ze stejného materiálu (nikoliv stejné značky).

Implementací nového nařízení z roku 2019 se požadavek změnil i na zálohu na nealkoholické nápoje nesycené oxidem uhličitým a míchané nápoje obsahující alkohol. Skleněné vratné láhve se v SRN znovu použijí až 50x, láhve z pevného plastu (Mehrweg) se znovu naplní až 25x. Materiál z jednorázových láhví se také znovu použije, ale ne pro láhve. Např. kvůli barvě plastů nebo použitému lepidlu na etiketách. Úplná recyklace jednorázových láhví je možná, pouze pokud výrobce třídí vlastní láhve separátním způsobem, pak je rozdrtí a znovu zpracuje na nové láhve. Takové láhve lze na sběrných automatech separovat od ostatních.

Německý zálohový systém na nápojové obaly (sklo, plast, kov) pro opětovné a jednorázové použití prokázal za dobu svého fungování svou funkčnost a oprávněnost. Zálohový systém cestou vícenásobného použití a recyklací použitých obalů pomáhá chránit životní prostředí a snižuje spotřebu surovin nutných pro jejich výrobu. Německý systém může posloužit jako inspirace pro ČR při řešení problematiky vracení jednorázových obalů (PET láhve, plechovky).       

 

Autor: Tereza Petráňová, obchodně - ekonomický úsek