
2. ročník Czech Innovation Festival v Berlíně (22. – 24. 6. 2017)
30.06.2017 / 10:11 | Aktualizováno: 30.06.2017 / 22:06
Hlavními body programu byly představení nejsilnějšího laseru na světě Eli Beamlines z Dolních Břežan, ukázky technologií a aktivit ve virtuální realitě a soutěž sedmi vybraných českých startupů. Czech Innovation Festival, který se i letos stal součástí tzv. Dlouhé noci vědy v Berlíně (Lange Nacht der Wissenschaften), přilákal více než 200 návštěvníků z odborné i širší veřejnosti.
Spolupráce ve vědě a výzkumu představuje strategickou prioritu česko-německých vztahů. V této souvislosti České centrum Berlín a Velvyslanectví České republiky v SRN uspořádaly druhý ročník "Czech Innovation Festival" s cílem popularizovat českou vědu a podpořit spolupráci českých a německých subjektů na tomto poli.
Ústředním tématem festivalu byla virtuální realita. Čtvrteční zahájení festivalu patřilo odbornému publiku, projekt Eli Beamlines z Dolních Břežan představil bývalý rektor Univerzity Karlovy v Praze a manažer projektu Ivan Wilhelm spolu s kolegy z berlínského Max- Born-Institutu.
O příslibech i rizicích rychle se rozvíjející technologie virtuální a rozšířené reality diskutovali vedoucí fakulty počítačové grafiky a interakce z ČVUT Jiří Žára spolu s německým profesorem Christianem Maltererem, který se specializuje na rozmach virtuální reality v oblasti filmu. Německému publiku se dále představila česká Galerie Nashledanou, první středoevropská galerie fungující čistě ve virtuálním světě, nebo např. mladá česká firma Solirax, vyvíjející jeden z prvních operačních systémů pro virtuální realitu na světě.
Druhý den festivalu zástupci českých start-upů navštívili inovační centrum v Adlershofu a zúčastnili se sezení se spolkovou asociací IT Bitkom. Následně obchodní rada T. Ehler českým firmám představil a nabídl služby a podporu jednotné ekonomické diplomacie ve vztahu k německému trhu. Vrcholem festivalu byl soutěžní start-up pitch. kde sedm vybraných start-upů Urban Cyclers, Shipvio, BehavioLabs, Fosh, Datlowe, City Barometer, Solirax se představilo německému publiku. Největší úspěch měl start-up Fosh, který vyvíjí miniaturní přístroj, který po připevnění na skateboard a stažení mobilní aplikace pomáhá skateboardistům přesně analyzovat pohyb skateboardu, a tedy například i hodnotit náročnost provedených triků.
Autor: Tereza Petráňová a Tomáš Ehler, obchodně-ekonomické oddělení, Velvyslanectví České republiky v SRN
Autor fotografií: Aleks Slota