Veletrh Hydrogen Technology Expo 2024 v Hamburku
05.11.2024 / 11:17 | Aktualizováno: 05.11.2024 / 11:33
Jedenáct firem z oblasti vodíkových technologií se ve dnech 22. – 24. 10. zúčastnilo veletrhu Hydrogen Technology Expo 2024 v Hamburku. Zastoupeny byly firmy jak z oblasti výroby vodíku, tak dodavatelé technologií pro výrobu a uskladnění. Současně se mezi zástupci firem našli i spotřebitelé vodíku.
V rámci doprovodného programu tato pestře poskládaná skupina navštívila nejprve velmi dynamicky se rozvíjející společnost GP Joule. Ta prezentovala své integrované projekty na řadě míst v Německu, protože základna firmy je jak v Šlesvicku-Holštýnsku, tak na jihu Německa. Firma naopak nalezla řadu velmi zajímavých faktů o vodíkovém prostředí v ČR. Jako klíčovou vidí strategickou polohu ČR pro tranzitní přepravu vodíku plynovody v budoucnosti. Zajímavá pole spolupráce se otevřela nejen v oblasti vodíku, ale rovněž pro dodavatele a odběratele biometanu.
Následně se česká delegace setkala s firmou HHLA – Hamburger Hafen Logistik Aktiengesellschaft. Ta se komplexně zabývá přepravou v rámci přístavu a také mezi jednotlivými přístavními terminály, kterých po Evropě spoluvlastní desítky. Unikátní model takto rozsáhlé logistické společnosti nabízí zajímavou rozvahu nad optimalizací procesu ozelenění. Firma potvrdila, že existují typy přepravy, které nelze modernizovat jinak než s pomocí vodíkových technologií. Společnost prošla v uplynulých týdnech privatizačním procesem, kdy dosavadní majoritní akcionář, spolková země Hamburk, snížil svůj podíl ve prospěch švýcarské MSC.
Samotný veletrh Hydrogen Technology Expo se počtem 800 vystavovatelů stal celosvětově největším letošním vodíkovým veletrhem. Český stánek hostil během prvního dne Český vodíkový večer, na který se dostavila řada význačných hostů z vodíkových clusterů jednotlivých spolkových zemí (Sasko, Severní Porýní – Vestfálsko, Dolní Sasko a další), pořadatelé veletrhů a novináři. Zájem byl o inovativní technologická řešení, zejména pro uskladnění vodíku či membrány pro elektrolyzéry. Firmy tak navázaly celou řadu nových kontaktů, v mnoa případech se setkaly s protějšky, se kterými již vazby mají. O současných pokrocích ve vodíkovém hospodářství v ČR zde informoval zástupce ZÚ Berlín. Účastníci mise z řad firem následně vyhodnotili akci jako velmi přínosnou.
Akce byla podpořena z prostředků na podporu ekonomické diplomacie a vznikla ve spolupráci ZÚ Berlín a agentury CzechTrade.
Seznam účastníků:
2JCP
Baest
Cylinders Holding
SVÚM
České dráhy
Karlovarská agentura rozvoje podnikání
Materiálový a metalurgický výzkum
Partory
Pražská plynárenská
PROMET Group
Tailormem