deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: https://www.coworker.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Německo má novou gigabitovou strategii

Je těžké uvěřit, že zejména Německo má problémy s rychlým internetovým připojením, ale je to tak a průzkumy to potvrzují. V průzkumu, který provedla poradenská společnost Deloitte 27 % respondentů uvedlo, že jejich širokopásmové připojení je alespoň jednou měsíčně nestabilní nebo pomalé. Nyní se má vše konečně změnit.
 

Spolková vláda chce do roku 2030 zajistit celostátní optické připojení do domácností a nejnovější standard mobilní komunikace. Německá vláda proto v únoru 2024 přijala gigabitovou strategii, v níž formuluje jasné cíle a konkrétní opatření, jak toho chce dosáhnout. Podle ministerstva dopravy Wissinga chce Německo s gigabitovou strategií dosáhnout digitálního průlomu pro Německo. Práce z domova, streamování na rychlých vlacích ICE a příjem v horské chatě musí být konečně možné bez jakýchkoli problémů.

Cílem německé vlády je do konce roku 2025 ztrojnásobit počet optických přípojek. Do té doby by mělo být 50 % domácností a firem připojeno k síti prostřednictvím optických vláken. V oblasti mobilních komunikací chce Německo do roku 2026 dosáhnout pokud možno celostátní nepřerušované hlasové a datové komunikace. To je však pouze první krok. Do roku 2030 chce německá vláda zavést optická vlákna do domácností a nejnovější standard mobilní komunikace všude tam, kde lidé žijí, pracují nebo cestují. To se týká zejména venkovských oblastí. Za tímto účelem byla nyní přijata gigabitová strategie.

Německá vláda svou gigabitovou strategií definuje správné rámcové podmínky pro rozšíření optických vláken a mobilních komunikací. Gigabitová strategie se zaměřuje na následující priority: častější využívání alternativních technik pokládky optických vláken pro jejich rozšiřování, větší transparentnost prostřednictvím gigabitového registru pozemků, odstranění bílých míst a lepší pokrytí mobilními sítěmi podél železničních tratí, užší spolupráce se spolkovými zeměmi, obcemi a účastníky trhu.

Rozšiřování sítí v Německu je však společným úkolem. Jen telekomunikační průmysl bude do roku 2025 investovat 50 miliard EUR do rozšíření optických vláken v soukromém sektoru. Vzhledem k tomu, že se jedná o velký investiční projekt,  otevírají se tak příležitosti i pro české subjekty. I v tomto oboru je pro české subjekty opět možná účast na veletrhu, např. na jednom z vůbec největších evropských veletrhů pro širokopásmové připojení, televizi a internet ANGA COM od 14. do 16. 05. 2024 v Kolíně nad Rýnem.

Autorka: Hana Švédová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví České republiky v Berlíně