
Německá ekonomika dále čelí stagnaci
11.11.2024 / 11:41 | Aktualizováno: 11.11.2024 / 11:46
Podle nejnovějších údajů z Německa došlo ve třetím čtvrtletí roku 2024 k minimálnímu nárůstu HDP o 0,2 % Tento vývoj přichází po sérii náročných měsíců, které přinesly propad klíčových ekonomických ukazatelů a nejistotu ohledně dalšího směřování hospodářství. Překvapivý minimální nárůst však podle expertů není v žádném případě není důvodem k euforii.
Zatímco spotřeba domácností stagnuje, investice do soukromého sektoru zaznamenaly výrazný propad, zejména do strojního vybavení a podnikové infrastruktury. Stavebnictví vykázalo pokles o 0,3 %, přičemž mírný pokles o 0,2 % zasáhl také export zboží a služeb. Ekonomické prognózy z července 2024 ještě počítaly s mírným ročním růstem německé ekonomiky ve výši 0,3 %. Podstatným faktorem, který nadále přetrvává, je také vysoká míra úspor německých domácností. Tata je interpretovaná jako zdrženlivost na základě spíše negativních očekávání spotřebitelů s ohledem na vývoj ekonomiky.
Na trhu práce se situace zatím zásadně nezměnila, míra nezaměstnanosti zůstává i v říjnu na stabilní úrovni 6,0 %. Inflace v letních měsících dosahovala kolem 2 %, v září se však zpomalila na 1,6 %, v říjnu se ale opět vrací na 2 %
Problémy v ekonomice dopadají také na velké německé firmy jako Volkswagen, BASF a ThyssenKrupp, přičemž se již plánuje propouštění či omezení výroby u některých subdodavatelů, zejména v oblasti automotive. K nejistotě celého sektoru také přispívá fakt, že se Německu nepodařilo zabránit uvalení cel na dovoz automobilů z Číny do EU (může následovat čínské protiopatření s dopadem na německé producenty) a velkým faktorem nejistoty jsou volby v USA.
Německo v roce 2023 vyvozlo do USA zboží v hodnotě 158 mld EUR. K možným dopadům nově uvalených cel na celkový německý export do USA, která avizoval D. Trump, Institut pro ekonomiku v Kolíně (IW), propočítal modelový dopad zavedení cla ve výši 10 %. Německo by během dalších čtyř let dle simulace IW čelilo ztrátě HDP ve výši více než 127 miliard eur (ve stálých cenách roku 2020). Pokud by obě strany v důsledku obchodní války zvýšily dovozní cla na 20 %, stálo by to německou ekonomiku odhadem 180 miliard eur.
Řada publikovaných šetření řadí mezi dlouhodobě největší domácí brzdy hospodářského rozvoje stále vysokou byrokracii, kterou má zmírnit nový zákon Bürokratieabbaugesetz s očekávanými úsporami 1 miliardy eur ročně. K vysokým nákladům přispívá i cena energií, která v Německu činí 4 centy za kWh, což je nadprůměr v EU. Modernizace energetické infrastruktury je však omezená kvůli napjatému rozpočtu.
S ohledem na ekonomický vývoj a celkové zpomalení německé ekonomiky očekávají analytici mírné oživení nejdříve na konci roku 2024. Hlavní otázkou však zůstává, zda budou implementovaná opatření, včetně byrokratických zjednodušení a investic do energetické infrastruktury, dostačující k návratu německého hospodářství na trajektorii udržitelného růstu.
Obchodně-ekonomický úsek, ZÚ Berlín