Češi žijící v SRN - obecná informace
02.08.2012 / 13:21 | Aktualizováno: 02.08.2012 / 13:28
(Archivní článek, platnost skončena 03.08.2013 / 02:00.)
Největší koncentrace Čechů na území SRN byla a je v Bavorsku (Mnichov a okolí), podle odhadu GK až 30.000 osob, snad díky kulturnímu zázemí, pracovním příležitostem a stejné či velmi podobné mentalitě. Svoji roli hraje i geografická blízkost ČR a možnost příjmu televizního a rozhlasového signálu. Tato oblast vykazuje také největší četnost aktivních spolků (SVU Mnichov, Sokol Mnichov, Velehrad, Čs. klub pro audiovizi). Další spolky jsou v místech větší koncentrace Čechů ve velkých městských aglomeracích (Berlín, Frankfurt n. M., Kolín, Hamburk).
Kromě těchto "klasických" spolků, kde se angažují především krajané středního a vyššího věku, existují i německé polovládní a nevládní organizace, v nichž jsou Češi žijící ve SRN zapojeni do podpory zejména ekonomické spolupráce mezi SRN a ČR (pobočky DTSG - Německo-česko-slovenské společnosti v Severním Porýní-Vestfálsku, Bádensku, Hesensku, Brémách atd., Německo-české obchodní sdružení v Kolíně), dále do mnohostranné ekonomické i kulturní přeshraniční spolupráce v rámci euroregionů (např. Euroregio Egrensis), do kulturní (Brücke-Most) a spolupráce mládeže (TANDEM Regensburg). Politická spolupráce ve prospěch smíření a spolupráce obou zemí je mottem občanského sdružení Kruh přátel česko-německého porozumění.
České školy bez hranic ve SRN
České školy bez hranic (ČŠBH) nabízejí výuku češtiny a českých reálií pro děti ve věku od 18 měsíců do 15 let za hranicemi ČR jako doplnění každodenního vzdělání, které děti českého původu získávají v zahraničních školách. Činnost ČŠBH je koordinována občanským sdružením ČŠBH, o.s. Bilingvní děti, které ČŠBH vzdělává a vychovává, představují pro svou rodnou zemi a zároveň i pro zemi, ve které žijí, bohatý intelektuální, ekonomický a sociální potenciál. Tyto děti budou schopny, díky svým jazykovým a kulturním znalostem, uchovat českou identitu v zahraničí a přispět ke vzájemnému porozumění mezi národy.
Myšlenka vznikla v Paříži na podzim roku 2003, kdy zde byla pořádána první jazyková setkání v češtině pro děti. Z této iniciativy postupně vznikla současná mezinárodní síť škol s vlastním návazným vzdělávacím systémem. V SRN existuje pět takových škol.
1. Mateřídouška - Česká škola bez hranic Berlín (pod záštitou spolku ProArteVivendi e.V.)
· Kulmer Straße 12, 10783 Berlin-Kreuzberg
· Kontakt: Dipl.-Ing. Alice Scholze
· E-mail: scholze@materidouska.de
· Web: http://csbh.cz/berlin
2. Česká škola bez hranic Drážďany (pod záštitou spolku Schola ludus e.V.)
· Tauscherstraße 10, 01277 Dresden
· Kontakt: Šárka Atzenbeck
· E-mail: atzenbeck.dresden@t-online.de
· Web: http://csbh.cz/drazdany
3. Česká škola Frankfurt nad Mohanem (pod záštitou spolku Vita Bohemica e.V.)
· Martin-Luther-Straße 67, 60389 Frankfurt am Main
· Kontakt: Kateřina Spiess-Velcovska, katerina.spiess@web.de
· E-mail: ceskaskola@web.de
· Web: www.ceskaskolafrankfurt.de
4. Česká škola bez hranic Mnichov
· Prinzregentenstr. 7, 80538 München
· Kontakt: Radka Bubová
· E-mail: radka.bubova@csbh.cz
· Web: http://csbh.cz/mnichov
5. Česká škola Karlsruhe (pod záštitou Českého a slovenského spolku Karlsruhe)
· Elizabeth-Großwendt-Str. 4, 76137 Karlsruhe
· Kontakt: Mgr. Soňa Heinrichs
· E-mail: sonja.heinrichs@web.de
· www.cskarlsruhe.de