Zástupci armády a akademické obce diskutovali v Berlíně aktuální téma
21.04.2016 / 15:54 | Aktualizováno: 22.04.2016 / 13:57
Dne 5. dubna 2016 se uskutečnil v prostorách zastupitelského úřadu ČR v Berlíně seminář k nadcházejícímu summitu NATO ve Varšavě. Seminář byl zorganizován polským přidělencem obrany ve spolupráci se svým českým kolegou. Ambicí semináře bylo umožnit zástupcům novějších členských zemí NATO prezentovat jednotné přístupy k aktuálním tématům diskutovaným v Alianci a nastínit aktivní přístupy jednotlivých zemí k jejich řešení. Akce tak byla pro hostitelskou zemi, ale i pro ostatní členské země NATO ojedinělou příležitostí získat vhled do řešení aktuálních témat v regionálním kontextu.
V jeho rámci vystoupili zástupci akademické obce Norska, Litvy, Estonska, Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky, kteří se ve svých vystoupeních zaměřili na očekávání spojená s nadcházejícím summitem ve Varšavě v červenci 2016. ČR byla zastoupena organizací JAGELLO 2000, kterou reprezentoval pan Zbyněk Pavlačík.
Na seminář byli pozváni přidělenci obrany všech aliančních zemí, zástupci Spolkového ministerstva obrany SRN a zástupce spolkového kancléřství. Aktuálnost semináře podtrhuje i fakt, že se jej účastnili také zástupci německého tisku a německé akademické obce.
Již od úvodního slova, předneseného velvyslancem ČR v SRN, bylo zřejmé, že stěžejním tématem varšavského summitu bude vývoj bezpečnostního prostředí Evropy a z něj plynoucí reakce aliance. Jednotnost při reakci a adaptaci Aliance bude klíčovým momentem nadcházejícího summitu. Vystupující se také shodli na potřebě aktivnějšího angažmá SRN při zajišťování bezpečnosti a obrany.
Genpor. Baloun představil Koncepci výstavby Armády České republiky
Na seminář pak 7. 4. 2016 navázal tzv. Alianční oběd, v jehož rámci prezentoval genpor. Jiří Baloun, 1. ZNGŠ AČR, aliančním přidělencům obrany se sídlem v Berlíně na konci loňského roku přijatou Koncepci výstavby Armády České republiky (KVAČR). Ve svém vystoupení představil poslání tohoto stěžejního strategického dokumentu pro usměrnění rozvoje AČR v horizontu roku 2025, jeho ambice a základní východiska a přiblížil jednotlivé kroky v jeho implementačních fázích.
V následné diskusi se dotazy týkaly přístupu AČR ke Koncepci rámcových zemí (FNC – Framework Nations Concept), spolupráci mezi zeměmi Visegrádské skupiny, aktuálnímu přístupu k subjektům obranného průmyslu a k rozvoji kybernetické obrany. Bez povšimnutí nezůstala ani otázka rekrutací a ambice AČR v oblasti afilace (přidružení) jednotek AČR k vyšším velitelstvím v alianční struktuře sil.
Úvodní slovo přednesl velvyslanec ČR v SRN, pan Tomáš Podivínský. Resort obrany byl zastoupen vedoucím Úřadu přidělence obrany v SRN.
V rámci prvního panelu přednesly své příspěvky zástupci akademické obce Norska, Litvy, Estonska a Polska.
V druhém panelu za ČR vystoupil zástupce JAGELLO 2000, pan Zbyněk Pavlačík.
Na seminář navázal tzv. „Alianční oběd“, v jehož rámci představil genpor. Jiří Baloun, 1. ZNGŠ v roce 2015 přijatou Koncepci výstavby Armády České republiky
Ve své prezentaci představil postavení a poslání KVAČR, její východiska a plánovanou implementaci.
Téma dalšího rozvoje Armády České republiky vzbudilo zájem, o čemž svědčila navazující diskuse.