
Studenti z Česka a Německa si připomenuli výročí deportace českých studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen
17.11.2019 / 15:15 | Aktualizováno: 22.11.2019 / 15:21
V rámci česko-německého setkání mládeže u příležitosti připomínky 80 let od odvlečení pražských studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen se sešlo 30 školáků z Brna a Saské Kamenice na vzpomínkovou akci, která se konala v sobotu 16. listopadu 1989 v Památníku Sachsenhausen. Pietního shromáždění se zúčastnila i početná delegace potomků vězňů koncentračního tábora a jejich přátel z České republiky.
Po úvodních slovech zástupkyně ředitelky Památníku Astrid Leyové a zástupce velvyslance ČR v Německu Milana Čoupka sdíleli studenti svoje úvahy a ideje k tehdejšímu dění a jeho významu pro dnešní dobu. Účastníci setkání pak na závěr společně položili věnce k památníku umučených českých studentů.
Setkání studentů z brněnského gymnázia na ulici Křenová a z gymnázia Karla-Schmidta-Rottluffa v Chemnitz (Saské Kamenici) začalo už v pátek exkurzí po areálu bývalého koncentračního tábora Sachsenhausen. Během víkendu se pak mladí Češi a Němci v zdejším Památníku podrobněji seznamovali s osudy českých studentů, jejich zatčením, deportací do Sachsenhausenu a s útrapami jejich života v koncentračním táboře.
Dne 17. listopadu 1939 bylo po studentských protestech proti německé okupaci odvlečeno 1140 mladých lidí do koncentračního tábora Sachsenhausen. Poté, co někteří z nich v lednu 1940 onemocněli spálou, zavedly jednotky SS v táboře tříměsíční karanténu. Po ukončení izolace pak studenti vykonávali v různých pobočných táborech nejtěžší nucené práce. Do března 1943 byli postupně studenti propouštěni, 18 z nich však uvěznění v koncentračním táboře Sachsenhausen nepřežilo.
(Zdroj: Památník a muzeum Sachsenhausen)