deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
sazeni_lipy_vaclava_havla_einpflanzung_1
Foto: ©ČŠBH Frankfurt
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká škola bez hranic spolu s krajanskou komunitou ve Frankfurtu n. M. oslavila 30. výročí sametové revoluce

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce zasadily děti České školy bez hranic Rhein-Main v sobotu 16. listopadu 2019 v parku v centru města „Lípu Václava Havla“. Strom je zároveň darem městu Frankfurt nad Mohanem jako symbol přátelství – města Praha a Frankfurt oslaví příští rok 30 let partnerství.
 

Slavnostního aktu se zúčastnilo přes 150 hostů včetně kulturní attaché Velvyslanectví ČR v Berlíně a zástupců města Frankfurt. Podpořila jej Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a sama paní Dagmar Havlová, s jejímž svolením mohla být lípa pojmenována po prezidentu Václavu Havlovi. Vysazení lípy, na niž se složili jak rodiče z ČŠBH, tak další soukromí dárci, má pro českou komunitu ve Frankfurtu historický význam, neboť tím vzniklo důstojné veřejné místo pro setkávání Čechů žijících v regionu Rhein-Main.

Po zasazení lípy pokračovalo dopoledne zážitkovou externí výukou. ČŠBH Rhein-Main připravila bohatý program, jehož cílem bylo navodit atmosféru před listopadovými událostmi 1989.

V neděli 17. listopadu pokračovaly připomínky sametové revoluce slavnostní česko-německou bohoslužbou za svobodu a demokracii v Evropě ve frankfurtském císařském chrámu. Bohoslužba připomněla klíčové okamžiky česko-německých dějin, zazněly vzpomínky na 17. listopad 1939 a 1989 nejen z pohledu české a slovenské komunity, ale také jako zasazení událostí do evropského kontextu. Na průběhu slavnostní mše se aktivně podílely také děti české diaspory. Mši sloužili společně český farář Jaroslav Šašek z Římskokatolické farnosti Planá a frankfurtský městský děkan Johannes Graf von und zu Eltz.

Galerie


191117_ČŠBH Frankfurt