Falešné hranice. Akce „Kámen“ – neuvěřitelná metoda pronásledování komunistickou Státní bezpečností
06.06.2019 / 16:54 | Aktualizováno: 06.06.2019 / 17:02
Večer 5. června 2019 byl na českém velvyslanectví v Berlíně věnován Akci „Kámen“, neobyčejné metodě československé Státní bezpečnosti k pronásledování politických oponentů.
Příběh, který zní neuvěřitelně, přesto se skutečně v letech 1948 až 1951 odehrával. Akce „Kámen“ měla zachytit lidi, kteří se odvážili nebo spíše byli donuceni k útěku na Západ, a získat od nich co nejvíce informací. K tomu vytvořila komunistická Státní bezpečnost falešnou hranici. Agenti StB se vydávali za americké vojáky, kteří uprchlíky přesvědčili, že nyní už se nachází v bezpečí, a využili jejich důvěry a úlevy k podrobnému výslechu. Jelikož tento trik velmi dobře fungoval, bylo vytvořeno hned několik takových falešných hranic. Celkem 4 roky pracovaly totalitní represivní orgány s touto lstí, jíž za oběť padlo dle odhadů historiků několik stovek lidí, ale její aktéři zůstali bez trestu.
V roce 2013 byla vydána kniha „Kámen“ a poté v roce 2018 kniha „Falešné hranice“ od Václavy Jandečkové. Její dílo, výsledek detailního a dlouhého bádání, vyvolalo vlnu dalších reakcí. Autorka připravila odbornou výstavu „Falešné hranice. Akce ,Kámen‘: Oběti a pachatelé nejpřísněji utajovaného zločinu StB z let 1948-1951“, která byla na velvyslanectví tento večer také k vidění.
Aktuálně bylo toto historické téma zpracováno ve formě divadelní inscenace ve Staatsschauspiel v Drážďanech pod vedením německého režiséra Floriana Fischera ve spolupráci s pražským divadlem Archa. V současné době probíhají také přípravy na zfilmování akce „Kámen“ režisérem Faridem Eslamem v česko-německé koprodukci.
Po přednášce Václavy Jandečkové následovala pódiová diskuze s autorkou, s pozůstalými obětí Zdeňkem Klímou a Janem Minaříkem, s Dr. Helge Heidemeyerem z Úřadu spolkového zmocněnce pro dokumenty Státní bezpečnosti bývalé NDR a režisérem Faridem Eslamem. Rozhovor moderoval Tomáš Sacher, ředitel Českého centra Berlín.