deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Hudba ve stínu holocaustu

Dne 27. ledna 2019 se v rámci Mezinárodního dne památky obětí holocaustu konal pod záštitou českého velvyslance Tomáše Jana Podivínského koncert, při němž v Muzeu hudebních nástrojů v Berlíně zazněla hudba Ervina Schulhoffa, Rudolfa Karla, Viktora Ullmanna, Hanse Krásy, Pavla Haase a Hanse Winterberga. O interpretaci hudebních děl se postarali sopranistka Irena Troupová a klavírista Jan Dušek.

Koncert prezentoval písně a klavírní skladby šesti česko-německo-židovských skladatelů, kteří se narodili v době rakousko-uherské monarchie na území někdejších českých korunních zemí a své úspěšné hudební kariéry rozvinuli v meziválečném období v Československé republice. Do jejich osudů pak tragicky vstoupila nacistická okupace a zřízení tzv. protektorátu Čechy a Morava v březnu 1939.

Čtyři z těchto hudebníků – Viktor Ullmann, Pavel Haas, Hans Krása und Hans Winterberg – skončili jako židé nejprve v koncentračním táboře Terezín a jen Winterberg pak unikl dalšímu transportu do Osvětimi a zavraždění. Erwin Schulhoff, sovětský občan židovského původu, přišel o život v koncentračním táboře v Bavorsku a Rudolf Karel, bojovník proti nacistům, zemřel začátkem roku 1945 v Malé pevnosti v Terezíně na následky dlouholetého věznění.

Díla těchto skladatelů většinou upadla po válce do zapomenutí a teprve po roce 1989 byla znovu objevena a patřičně oceněna.

Sopranistka Irena Troupová a klavírista Jan Dušek patří k českým interpretům, kteří se již dlouho věnují tvorbě těchto pronásledovaných a zapomenutých skladatelů.

Partnery akce, pořádané Státním institutem pro hudební bádání v Berlíně, byly asociace Verein musica reanimata Berlin, která byla založena v roce 1990 a věnuje se dílu nacisty pronásledovaných skladatelů, dále České centrum Berlín a agentura NOEMI Arts&Media Praha.