
Předseda vlády Babiš na oficiální návštěvě Berlína
06.09.2018 / 20:42 | Aktualizováno: 12.09.2018 / 19:01
Předseda vlády Andrej Babiš navštívil ve středu 5. září 2018 Spolkovou republiku Německo. S kancléřkou Angelou Merkelovou jednal o aktuálních evropských tématech i česko-německé spolupráci. Setkal se také s předsedou Spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem a zástupci německých think-tanků. U Památníku Berlínské zdi položil věnec společně se svou chotí, která si v Berlíně prohlédla několik charitativních a sociálních projektů.
Německo premiér navštívil na pozvání kancléřky Merkelové a pokračuje tak v tradici úvodních návštěv v sousedních zemích. Tématy setkání obou státníků byly jak česko-německé vztahy, tak aktuální evropské otázky.
Premiér Babiš vyzdvihl vysokou úroveň komunikace s německými partnery, která významně posílila se zahájením strategického dialogu. Rád by ho nadále využíval pro diskuzi o prioritních oblastech česko-německé spolupráce, jako jsou například věda a výzkum či spolupráce záchranných a policejních složek, i pro přípravu nových společných projektů. V letošním roce uplynulo také 20 let od založení Česko-německého fondu budoucnosti, který je důležitou součástí česko-německých vztahů.
Významným tématem byla také dopravní infrastruktura. V rámci evropských otázek se premiér Babiš a kancléřka Merkelová věnovali mimo jiné víceletému finančnímu rámci, budoucnosti Evropské unie, otázkám migrace, i brexitu. Oba státníci mluvili také o mezinárodních otázkách, jako je například situace na Ukrajině či v Sýrii.
O budoucnosti Evropské unie a dalších mezinárodních otázkách následně premiér Andrej Babiš hovořil také s Wolfgangem Schäublem, předsedou Spolkového sněmu. V Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik se předseda vlády setkal se zástupci německých think-tanků zaměřujících se na zahraniční politiku.
Andrej Babiš položil spolu se svojí chotí Monikou také věnec obětem zdi u památníku Berlínské zdi a kytici u památníku Visegrádské čtyřky.
Program paní Moniky Babišové byl zaměřen na výměnu zkušeností v oblasti společenských projektů. Zahrnoval návštěvu Berliner Tafel, organizace, která neprodané potraviny obchodních řetězců zprostředkovává potřebným a odvíjí od toho další sociální projekty. O projektech na ochranu žen ohrožených násilím v Německu a v ČR pak jednala s ředitelkou odboru pro ženy v obtížných konfliktních a životních situacích berlínské zemské správy, paní Karin Hautmannovou. Následně paní Babišová navštívila Sousedský dům v Schönebergu, prohlédla si také architektonicky významnou budovu českého velvyslanectví a aktuální výstavu v Českém centru. Na závěr návštěvy paní Babišová uctila památku obětí teroristického útoku na Breitscheidplatz.