deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava „Naši Němci“ v Ústí nad Labem otevřena

V den státního svátku – Dne boje za svobodu a demokracii 17. listopadu 2021 byla v muzeu Collegium Bohemicum v Ústí nad Labem slavnostně otevřena dlouho očekávaná expozice „Naši Němci“.

Výstavu zahájili ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek, předseda vlády Svobodného státu Sasko Michael Kretschmer, primátor města Ústí nad Labem Petr Nedvědický, velvyslanec Spolkové republiky Německo v ČR Andreas Kühne a ředitelé Česko-německého fondu budoucnosti Petra Ernstberger a Tomáš Jelínek. 

Výstava ve 22 sálech na ploše 1500 metrů čtverečních představuje dějiny německojazyčného obyvatelstva českých zemí a vývoj česko-německých vztahů od středověku do 20. století, věnuje se samozřejmě i tématu nacismu a odsunu sudetských Němců. Tematizuje i kulturu, zvyky nebo práci spolků a sportování Němců v Čechách a je partnerem vloni v Mnichově otevřeného Sudetoněmeckého muzea.

Citace z webu Collegia Bohemica:

„Není divu, že po letech čekání již někteří nevěřili, že expozice Naši Němci vůbec vznikne. Čekání to bylo dlouhé a s mnoha peripetiemi. My ale souzníme se slovy Václava Havla, že „naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“ Věřili jsme, že práce na Našich Němcích má obrovský smysl, a to nás dovedlo do cíle, kde 17. listopadu začala nová etapa – výstava byla otevřena a před námi je spousta práce, jak její potenciál a smysl předat dalším. Výzva je to ale hezká a těšíme se na všechny, kteří do ústeckého muzea přijdou a budou se chtít provést dějinami Našich Němců. 

Děkujeme všem, kteří nás na této dlouhé cestě podporovali, nepřestali nám věřit a stálou expozici s námi otevřeli, všem, kterým naše minulost, a tudíž i budoucnost, není lhostejná.“

Další informace o výstavě naleznete na webu Collegia Bohemica.

Naši Němci

Naši Němci

Naši Němci

Naši Němci

Naši Němci

Naši Němci

Naši Němci

Naši Němci