deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský se zúčastnil neformálního jednání ministrů zahraničních věcí NATO v Berlíně

Zpráva Ministerstva zahraničních věcí  ČR: Neformální zasedání ministrů zahraničních věcí NATO 14. - 15. května 2022 poskytlo prostor pro neformální a otevřený dialog. Pozornost byla věnována pomoci Ukrajině a dlouhodobému nastavení alianční politiky vůči Rusku. V kontextu blížícího se summitu v Madridu jsme diskutovali o nové Strategické koncepci NATO a adaptace Aliance v politické i vojenské rovině. Úvodní pracovní večeře se zúčastnili také ministři Finska a Švédska.

„Jsem přesvědčen, že jednota Západu a jeho intenzivní vojenská pomoc jsou jazýčkem na vahách, který rozhodne o vývoji konfliktu a parametrech budoucího míru. Připojil jsem se k ministrům, kteří apelovali na zintenzivnění vojenské podpory Ukrajině,“ řekl v Berlíně ministr Lipavský.

Ministr Lipavský se vyslovil pro přípravu dlouhodobé, komplexní politiky směřující k „zadržování“ Ruska a obraně proti jeho nepřátelským aktivitám v celé škále domén, včetně budování obrany na východním křídle Aliance. Ministr vyjádřil naději, že se důvody a způsoby politického i vojenského posilování Aliance podaří dobře komunikovat prostřednictvím nové Strategické koncepce NATO, kterou by měli přijmout státníci na červnovém summitu NATO v Madridu. Podle ministra Lipavského by nová Strategická koncepce NATO měla, kromě radikální změny bezpečnostního prostředí a aliančního postavení v důsledku ruské invaze, reflektovat i objevující se hrozby v kybernetické a technologické oblasti ze strany Číny, vyzdvihnout strategickou jednotu NATO-EU, jakož i význam spolupráce s podobně smýšlejícími partnery, a to zejména z Asie a Tichomoří.

Ministr Jan Lipavský na zasedání NATO v Berlíně

Ministr Jan Lipavský na zasedání NATO v Berlíně