srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky / Ambasada Republike Češke
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Honoring the Past, Shaping the Future - česká stopa na konferenci věnované revitalizaci starých budov

Velvyslanectví České republiky v Bělehradě mělo tu čest podpořit účast dvou českých expertů z oblasti revitalizace starých budov na tematické konferenci ve městě Kragujevac. Akce, jenž byla pořádaná partnery z Regionální agentury pro ekonomický rozvoj Šumadije a Pomoraví (REDASP), měla za hlavní téma nakládání s nevyužívanými průmyslovými prostory a brownfieldy s důrazem na jejich udržitelný rozvoj. Kragujevac, město v centrálním Srbsku a centrum Šumadijského kraje s bohatou industriální historií, se stalo ideálním místem pro diskusi o propojení dědictví minulosti s moderními přístupy k rozvoji městských i venkovských oblastí.

Prvním z řečníků byl Tomáš Kozelský z brněnského architektonického studia KOGAA, které založil v roce 2015 společně s Alexandrou Georgescu a Viktorem Odstrčilíkem. Studio má pobočky v Praze a Brně a zaměřuje se na revitalizaci nevyužívaných budov a jejich přeměnu na nové funkční prostory. KOGAA získalo řadu ocenění, včetně Design Vanguard 2021, a uspělo v soutěžích jako Dezeen Awards a Big See Awards. Na konferenci Kozelský představil projekty, jako je například DADA DistriktHeart na území bývalé Zbrojovky Brno či Distrikt Mosilana, které ilustrují, jak lze prázdné objekty transformovat na dynamická místa přispívající k rozvoji města.

Druhým odborníkem na konferenci byl David Matuška, který představil projekt Továrna Vír, zaměřený na revitalizaci areálu bývalé továrny Rotter v obci Vír na Vysočině. Po téměř deseti letech tento areál získala společnost Údolí Svratky a.s., která ho hodlá proměnit v centrum turistického ruchu, kladoucí důraz na udržitelnost a ekologickou odpovědnost. Projekt se soustředí na udržitelný rozvoj a dlouhodobý pozitivní dopad na místní komunitu. Zahrnuje vznik ubytovacích kapacit, restaurací, konferenčních prostor a turistických atrakcí, včetně obnovy stezek a vyhlídkové věže. Cílem je přeměnit chátrající areál na živé centrum, které podpoří rozvoj regionu a přiláká nové obyvatele i návštěvníky.

Obě prezentace na konferenci sklidily velký úspěch, o čemž svědčila spousta dotazů a celkový zájem o dané téma. Kromě prohlídky průmyslového areálu v Kragujevaci se čeští účastníci také spojili s městskými představiteli obce Rača, kde navštívili chátrající Karađorđev dom, postavený v roce 1934, který nejprve sloužil jako sirotčinec,  později i jako škola. Celkové hodnocení projektu je tedy více než pozitivní. Účastníci navíc vytvořili cenné kontakty pro potenciální budoucí spolupráci na území Srbska.

Česká účast na projektu byla podpořena v rámci snahy Ministerstva zahraničích věcí podporovat projekty zaměřené na podporu cílů udržitelného rozvoje v rámci Agendy 2030. Věříme, že více než 50 odborníků a výkonných činovníků měst ze Šumadijského kraje, kteří se akce zúčastnili, českou stopu na konferenci vysoce ocenili.

Hana Kalinová & Klára Bayernheimerová – stážistky Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

Pavel Daněk, ekonomický diplomat Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

Galerie


Honoring the Past, Shaping the Future