
Dojmy z letošního 13. ročníku veletrhu IQDEX 2025
22.04.2025 / 15:48 | Aktualizováno: 21.04.2025 / 17:53
Letošní veletrh IQDEX se konal ve dnech 19. až 22. dubna 2025 v Bagdádu. Tento prestižní irácký veletrh zaměřený na obranný průmysl a bezpečnostní technologie se konal v největší hale bagdádského mezinárodního výstaviště a podle organizátorů se ho účastnilo 112 společností včetně jedné české. Veletrh byl zahájen slavnostním ceremoniálem za účasti iráckého premiéra, ministra obrany a dalších vládních představitelů. Největší stánky měli Irán, Čína a Turecko. Zastoupeny byly také západoevropské firmy, USA, Jižní Korea, Japonsko, Rusko, Pákistán, UAE, KSA a další. Představilo se také 65 místních subjektů - ať už zástupců státních bezpečnostní složek či plně soukromých iráckých firem.
Mezi zahraničními vystavovateli byla také firma Compelson z ČR, která se prezentovala společně se svým místním partnerem (Al-Qiffaf Company). Firma Compelson nabízí tzv. forenzní nástroje pro získávání informací z mobilních telefonů. Řešení od firmy Compelson používají orgány činné v trestním řízení, armády a vyšetřovatelé ve více než 70 zemích k hledání důkazů a boji proti zločinu a terorismu.
Jak k veletrhu uvedl pro tisk zástupce Ministerstva obrany, Irák chce do budoucna spoléhat především na vlastní vojenskou výrobní produkci. Má proto velký zájem o spolupráci se zahraničními subjekty, které dokáží nabídnout určitý stupeň lokalizace výroby přímo v Iráku nebo o ty, kdo jsou v Iráku schopni sami investovat a vyrábět. Významným hybatelem v oblasti vnitřní bezpečnosti je „Irácká vojenská industrializační komise“, která usiluje o integraci vojenské výroby a o zajištění zásobování bezpečnostních sil a agentur místními vojenskými produkty, včetně jejich vybavení lehkými a středně těžkými palnými zbraněmi.
Naše osobní dojmy z veletrhu jsou následující. Oproti minulým ročníkům byla nabídka firem a jejich produktů rozmanitější. Irácká ministerstva, státní subjekty a agentury byly stejně jako v minulosti celkově zastoupeny (od výrobních závodů, přes jednotlivé složky bezpečnostních sil, až po dopravní inspektorát, pohraniční policii, zdravotní služby) - představovaly své vybavení, technologie. Návštěvníci mohli vidět pancéřovaná armádní vozidla, drony, rakety, děla, policejní automobily, pistole i automatické zbraně, optická, telekomunikační řešení.
Oproti minulým ročníkům byl veletrh velmi živý po všechny dny. Celá plocha největší výstavní budovy byla obsazena stánky, největší exponáty byly vystaveny na venkovní ploše. Všechny stánky byly po celou dobu obsazeny zástupci firem (jeden stánek byl uzavřen sádrokartonem – někdo svoji účast zřejmě odřekl na poslední chvíli). Všude bylo možné domluvit se anglicky – angličtina byla po arabštině nejpoužívanějším jazykem. V blízkosti byly stánky s kávou. Vstup byl umožněn zdarma po předchozí online registraci či na základě okamžité registrace na místě.
Procedura získávání víza po příletu na letišti v Bagdádu vyžadovala předchozí online registraci v systému - https://eservice.evisa.iq/, při které se hradí poplatek do 159,- USD či 206.000,- IQD. Podle našich informací je vízum platné 60 dní a zahrnuje také povinné zdravotní pojištění.
Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., vedoucí oddělení obchodu a rozvojové spolupráce, Velvyslanectví ČR v Bagdád