عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: VJ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva veterána války proti Daíš v České republice

Ve dnech 27. června až 3. července v rámci projektu PROPED proběhla návštěva veterána války proti Daíš, velitele Iraqi Counter-Terrorism Service (ICTS) armádního generála Abdel-Wahába al-Sá’adího, kterého do České republiky pozval náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný.

Arm. gen. Sá’adí je velitelem elitní irácké protiteroristické jednotky ICTS, jejíž velení spadá přímo pod úřad iráckého premiéra. Součástí ICTS je mimo jiné slavná Zlatá divize, která je pokládána za jednu z nejlepších operačních jednotek v regionu Blízkého východu. Arm. Gen. Sá’adí a jeho ICTS se proslavili nejvíce během bojů s teroristickou organizací Daíš (Islámský stát) na severu a západě Iráku. Arm. gen. Sá’adí se pak zejména proslavil velením během bojů o Bajdží, Tikrit, Fallúdžu nebo Mosul, během kterých byl sám zraněn. S arm. gen. Sá’adím se náměstek Kopečný poprvé potkal během své loňské návštěvy v Bagdádu, během které generála Sá’adího pozval na návštěvu České republiky.

Prezentace 43. výsadkového pluku AČR.

Prezentace 43. výsadkového pluku AČR.

Během své návštěvy se arm. gen. Sá’adí s náměstkem Kopečným opětovně setkal na půdě Ministerstva obrany ČR, kde diskutovali o možnostech spolupráce mezi českým a iráckým Ministerstvem obrany v boji proti terorismu a podpoře ICTS v jejích aktivitách proti Daíš. Náměstek Kopečný také potvrdil zájem českého obranného průmyslu o spolupráci s Irákem a s ICTS. Arm. gen. Sá’adí také v doprovodu iráckého velvyslance v České republice Faláha Abdulhasan Abdulsáda navštívil Poslaneckou sněmovnu České republiky, kde se setkal s předsedou Meziparlamentní skupiny pro Iráckou republiku poslancem Pavlem Růžičkou (ANO 2011). Ten poděkoval generálu Sá’adímu za jeho podíl na porážce Daíš a potvrdil podporu České republiky Iráku v boji s terorismem a zájem na pokračování ve spolupráci mezi oběma zeměmi nejen v bezpečnostní oblasti.

V rámci své návštěvy arm. gen. Sá’adí navštívil několik zástupců českého obranného průmyslu. Primoco UAV představilo ve svém provozu výrobu vlastních dronů ONE 150, JISR Institute představil své mobilní rušičky, ve SVOS mohl generál Sá’adí vidět ukázku obrněných vozidel VEGA, PERUN a MARS, v Retii jej zaujalo unikátní české řešení – radar, který vidí skrze stěnu, v České zbrojovce Uherský Brod měl možnost podívat se na výrobu legendárních českých střelných zbraní a na závěr své návštěvy si mohl zastřílet z českých zbraní V-AR a prohlédnout si průběh výcviku na cvičné střelnici Bowenite.

V arabském světě legendární lovecké pučky Brno z produkce CZUB.

V arabském světě legendární lovecké pučky Brno z produkce CZUB.

Arm. gen. Sá’adí se také setkal s představiteli elitních českých vojenských útvarů. 43. výsadkový pluk navštívil během jejich výcviku, kde mu čeští výsadkáři přiblížili historii pluku, jejich výstroj, výzbroj a fungování. Členové 102. průzkumného praporu pak generálu Sá’adímu v Prostějově rovněž představili svoji historii, své schopnosti, dovednosti a taktiku, a stejně tak své vybavení, z velké části české provenience.

Návštěva arm. gen. Sá’adího v České republice posílila dlouhodobou obranou spolupráci mezi Českou republikou a Irákem, utvrdila úzké vztahy mezi oběma zeměmi a odhodlání obou zemí dále bojovat proti teroristické organizaci Daíš. Během návštěvy byly navrženy možné oblasti budoucího rozšíření spolupráce. Generála Sá’adího také projevil zájem o některé produkty českého obranného průmyslu, které by se do brzy mohly objevit ve výzbroji a výstroji jeho ICTS.

Vojtěch Jirásek, ekonomický diplomat ZÚ Bagdád