عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Bagdád
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hodnocení veletrhu "Baghdad International Fair 2024" v Iráku

Každoroční všeobecný mezinárodní veletrh BIF (Baghdad International Fair) je příležitostí pro prezentaci jakéhokoli zboží. Letošní již 47. ročník probíhal za zúčasti 1130 firem z 28 zemí světa (podle veletržního katalogu), včetně desítky firem z ČR. Mezi průmyslovým zbožím bylo vidět především: potrubí (voda, plyn i ropa), čerpadla, nádrže a boilery, těžkou stavební techniku, stavební materiály a barvy, části pro silnoproudé elektrické vedení, nářadí apod. Mezi zbožím osobní spotřeby - kosmetické čisticí prostředky, potraviny, oříšky, med a sladkosti, oděvy, velké množství osobních automobilů, spotřebičů pro domácnost, šperky a místní developerské projekty. Na veletrhu se viditelně prezentovaly také místní státní instituce: Státní investiční fond, Ministerstvo vod a jeho vodohospodářské agentury, ministerstva průmyslu, obchodu, Centrální banka, Federace obchodních komor Iráku a další.  

Nejvíce byly na veletrhu zastoupeny arabské firmy zejména ze Saúdské Arábie, Iráku, Arabských emirátů, Jordánska, Egypta dále Filipíny, Írán a Indie.  Ze západních zemí např. Japonsko a Německo, které měly pronajaté celé pavilóny, méně pak firmy z Francie, Španělska, Itálie a Koreje. Za ČR se veletrhu se zúčastnily AVDZP – Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnické techniky, ČDT – asociace Česká dobývací technika, Atega sro, Mechania sro, New Oil Generation, Surteg sro, Linet, Comedeq, TSE Medical, MZ Liberec, Royax Medical Equipment..

Česká republika měla dlouhý společný stánek financovaný z prostředků Ministerstva průmyslu a obchodu ČR – z programu „Oficiální účasti“. Šlo o 72 m2 plochy, se společným zázemím. Každá z účastnických firem měla vlastní prostor s pultem s jednotným dizajnem, respektive vlastní prostor oddělený prezentačními panely, s firemními logy a velkoplošnou prezentací na stěně za zády. Ministerstvo průmyslu dodatkem ke smlouvě zajistilo českým firmám také Wi-Fi připojení. Vystavovatelům byly k dispozici také kavárny, prodejní automaty a restaurace místních subjektů, které fungovaly na komerční bázi. S rezervací ubytování pomohla firmám Česko-irácká podnikatelská rada.

Bagdádský mezinárodní veletrh je poměrně dlouhý, 47. ročník trval od 10. do 19. ledna 2024. Ne každá společnost si může dovolit vyslat své zástupce na celých 10 dní. Proto se např. firmy sdružené v AVDZP na stánku střídaly.

Irák je náš 56. nejvýznamnější exportní trh. Za prvních 11 měsíců 2023 jsme vyvezli do Iráku zboží za 180 mil USD (meziroční nárůst o 26 %) a dovezli za 43 mil USD (meziroční nárůst o víc jak 200 %), čímž dosahujeme vysokého přebytku 137 mil USD. Do Iráku vyvážíme hlavně automobily (osobní s benzínovým motorem) 70 % hodnoty našeho vývozu. Daleko za nimi jsou pak bagry (čelní lopatové nakladače) 2 %, plynové turbíny 1,9 %, dále elektrické rozvaděče (1kV-72,5kV), části elektromotorů a potrubí pro ropovody a plynovody (bezešvé ocelové o průměrech 17-40cm). Z Iráku naopak dovážíme ropu, která představuje přes 97 % našeho dovozu. Jde o zcela novou položku v roce 2023, kterou jsme v předchozích letech nedováželi. Daleko za ní jsou pak další dovážené položky jako sušené hrozny (0,1 % našeho dovozu), elektronické cigarety, lékařské nástroje, šamotové hlíny, měřicí přístroje, ad.

Ekonomický úsek českého velvyslanectví v Bagdádu nabízí českým firmám standardní podporu na Iráckém trhu (tzv. služby jednotné sítě zahraničního zastoupení). Samozřejmě vše v závislosti na aktuálních prioritách a bezpečnostní situaci. Mezi nejoblíbenější služby patří např. vyhledání potencionálních obchodních partnerů na místním trhu. Dotazy týkající se Iráku mohou firmy zasílat na emailovou adresu baghdad.commerce@mzv.gov.cz

vlajky účastnických zemí

vlajky účastnických zemí

detail stánku

detail stánku

společné zázemí

společné zázemí

rozhovory pro místní média

rozhovory pro místní média

Připravil: Roman Plevák, obchodní rada na Velvyslanectví ČR v Bagdádu