
Kazachstán posiluje kontrolu zboží
30.11.2023 / 06:10 | Aktualizováno: 30.11.2023 / 06:35
V porovnání s rokem 2021 došlo ke značnému nárůstu vývozu z řady nejen evropských zemí do Kazachstánu a dalších zemí Centrální Asie. Jen v případě České republiky se jednalo o vice než trojnásobný objem. Jedním z možných vysvětlení je reexport zboží do Ruské federace. Z tohoto důvodu začaly kazachstánské úřady posilovat kontroly pohybu zboží, především jeho trasovatelnost.
Ze středoasijských zemí je to právě Kazachstán, který má s tímto státem nejdelší pozemní hranici, čemuž odpovídá i dynamika mezinárodního obchodu. Kazachstánské úřady se nebezpečí reexportu dobře uvědomují, a proto zavedly různá opatření, díky kterým je možné pohyb zboží kontrolovat, např. zavedení speciálních licencí. Dále uvedly do provozu speciální webové stránky s celou řadou praktických informací.
Již od dubna tohoto roku byl uveden do provozu portál ministerstva financí Republiky Kazachstán, obsahující informační systém elektronických faktur: https://esf.gov.kz. Jeho součástí je i on-line sledování zboží. Portál je ve dvou jazykových mutacích – v kazaštině a v ruštině. Dokument, který se v ruštině jmenuje „Сопроводительная накладная на товар“ (zkratka СНТ), je prostředek, který zaznamenává jakýkoliv pohyb zboží po Kazachstánu – od okamžiku jeho výroby nebo dovozu až po jeho prodej konečnému spotřebiteli. Existuje pouze v elektronické podobě, ale jedná se o plnohodnotný účetní doklad. Nicméně při přejezdu hranic musí mít u sebe řidič jeho papírovou kopii, kterou použije jako jeden z dokladů při celním řízení. Portál obsahuje celou řadu informací a videolekcí, slouží i k registraci elektronické faktury.
Kazachstán si rovněž uvědomuje, že je třeba více kontrolovat zboží dvojího užití. Za tímto účelem byl uveden do provozu další zajímavý a praktický nástroj, ze kterého mohou čeští podnikatelé při přípravě svých obchodů čerpat. Jedná se o speciální webové stránky Traderadar: http://traderadar.kz/. Informace v něm uvedené slouží pro seznámení se se sankčními opatřeními přijatými třetími zeměmi vůči Ruské federaci a Běloruské republice. Pod jednotlivými sekcemi věnovanými různým aspektům vztahujícím se k sankcím je možné najít konkrétní údaje týkající se např. zákazu na dovoz a vývoz z a do Ruské federace, sankce uvalené jednotlivými zeměmi včetně EU, kódy sankcionovaného zboží či opatření a omezení zahraničního obchodu. Stejně jako v předchozím případě jsou i tyto webové stránky ve dvou jazykových mutacích – kazašské a ruské.
Oba portály jsou průběžně aktualizovány. I když se jedná „pouze“ o informativní zdroje, obsahují řadu relevantních údajů. Jak již bylo výše uvedeno, jedná se o webové stránky zaměřené primárně na kazachstánské podnikatele. Nicméně díky skutečnosti, že se jedná o veřejně přístupné údaje, je možné, aby z nich čerpali i další uživatelé. Čeští podnikatelé tak zde mohou najít celou řadu praktických informací, které mohou dále využít při své podnikatelské činnosti směřující do daného teritoria. Rovněž skutečnost, že veškeré informace jsou i v ruském jazyce, je pro české subjekty uživatelsky přínosná.
Markéta PĚČKOVÁ, Azamat AMANZHOL, ZÚ Astana