
Turecko zveřejnilo svůj národní plán a strategii pro „Smart Cities“
06.01.2020 / 13:50 | Aktualizováno: 08.01.2020 / 10:22
Na Štědrý den roku 2019 turecký ministr pro životní prostředí a urbanizaci, Murat Kurum, slavnostně představil plán a strategii pro rozvoj tureckých měst nad 50.000 obyvatel.
V zemi, kde ve městech žije 75% populace a kde je 22 (!) milionových měst se jedná o krok velkého významu, který může výrazně ovlivnit působení všech podnikatelských subjektů zajímajících se o oblast „smart cities“.
Představený čtyřletý plán počítá s několika realizačními fázemi a navazuje na analytickou práci turecké administrativy, která spočívala ve sběru relevantních dat za spolupráce s vybranými municipalitami. Výsledkem se stal zmíněný národní plán a strategie, jenž se týká všech municipalit dosahujících velikosti 50 000 a výše i těch, které dosahují této velikosti jen sezóně a zároveň podnikají v turismu, průmyslu či zemědělství.
Turecko si je vědomo, že úroveň v oblasti „smart cities“ v jednotlivých městech kolísá, a proto plánuje zavedení tzv.: „Livable City Index“, tak, aby mohlo jednotlivé aplikace uzpůsobit konkrétním potřebám měst. Nicméně, provedené analýzy ukazují, že nejvíce potřebnými se jeví technologie a aplikace zaměřující se na řízení dopravy a parkování, sběr odpadu, chytrého osvětlení, efektivního informování občanů o důležitých záležitostech všedního života města či podporu většího užití kol ve městech. Obecně se poté ve strategii mluví o čtyřech základních cílech, jež by turecká města měla do roku 2023 dosáhnout:
- Vytvoření efektivního ekosystému „chytrého města“
- Zvětšení transformační kapacity měst
- Vytvoření nápomocného prostředí pro cestu municipalit k chytrému městu
- Transformování služeb města ve prospěch chytrého využití
Pro zaainteresované subjekty je třeba zmínit i plánovaný „Smart Cities and Municipalities Congress and Exhibition“, který se koná pod patronátem prezidentské kanceláře 15. a 16. ledna v tureckém hlavním městě. Na tomto kongresu proběhne podrobné představení strategie, jednotlivých politik a dojde i k diskuzi ohledně úrovně aplikace chytrých technologií v jednotlivých městech. Mimo účastí na tomto kongresu se české společnosti se zájmem o chytrá města mohou zúčastnit projektu ekonomické diplomacie organizovaného Velvyslanectvím České republiky v Ankaře na podzim tohoto roku.
Image zde mají české subjekty i díky aktivitám společností Cross Zlín a AŽD Praha velice dobrou. Tyto společnosti totiž stály za velice dobře fungujícím systémem inteligentního dopravního řízení v třetím nejlidnatějším tureckém městě Izmiru. Systém spořící čas i benzín řidičů a umožňující efektivní monitoring a řízení dopravy i parkování je ideálním příkladem zapadajícím do konceptu „smart cities“, kterým je možné se chlubit.
Pavel Daněk a Nazli Altuntas
Obchodní oddělení Velvyslanectví ČR v Ankaře
commerce_ankara@mzv.cz