Svátek hudby v Alžíru – večer věnovaný životu a dílu Bohuslava Martinů jako zahájení výstavy v prostorách Francouzského institutu
23.06.2021 / 11:45 | Aktualizováno: 24.08.2021 / 14:07
U příležitosti Svátku hudby, konaného každoročně 21. června, uspořádal ZÚ Alžír ve spolupráci se ZÚ FR dne 23.6.2021 v prostorách Francouzského institutu vernisáž poměrně rozsáhlé výstavy o životě a díle tohoto významného českého hudebníka, kterou připravil pražský Institut B. Martinů. Jedná se o dvacet velkých panelů, které textem i obrazem velmi zdařile přinášejí nejrůznější informace o autorovi i jeho době, a to s využitím dobových dokumentů jako jsou plakáty, fotografie, recenze či autorovy vlastní ilustrace.
Výstava je doplněna audio ukázkami z autorovy hudby, návštěvník se může usadit na červený divan a zaposlouchat se do ukázky koncertu pro housle a klavír N.13 či kantáty Otvírání studánek. Na obrazovce běží dokumentární film, který zachycuje život B. Martinů v Československu, ve Francii i v USA během druhé světové války, ale i jeho návrat do Evropy.
Obojí je umístěno ve výstavních prostorách Mediatéky Institutu, kterou denně navštíví desítky lidí.
Večer společně uvedli velvyslankyně ČR Lenka Pokorná a velvyslanec Francie Francois Gouyette, který se jako brilantní znalec klasické hudby 20. století, a to včetně hudby české, ve svém pečlivě připraveném projevu zaměřil především na samotnou hudební tvorbu B. Martinů. Poté následovalo filmové zpracování Kvartetu č. 7 a dvě krátké ukázky z baletu Špalíček jako pozvánka na „derniéru“ výstavy.
Výstava bude ukončena „derniérou“, při jejíž příležitosti bude promítnuto kompletní provedení baletu Špalíček v podání tanečníků Centra Duncan, kteří ke spolupráci přizvali děti ze znevýhodněných rodin. Jejich vystoupení natočila Česká televize. Program večera bude pro frankofonní publikum opatřen francouzským textem vysvětlujícím obsah jednotlivých částí baletu.
Bohuslav Martinů, který studoval a poté dlouho žil a tvořil ve Francii, je vedle Alfonse Muchy či později Milana Kundery, jedním z umělců, kteří trvale spojují kultury obou zemí.
Česká republika tak dostane příležitost představit jednoho ze svých nejvýznamnějších skladatelů v zemi, kde je znalost klasické hudby prozatím poměrně malá a kde mnoho jejích autorů teprve čeká na svoje objevení. Milovníci klasické hudby se nicméně v Alžírsku snaží tento nedostatek napravit. Každoročně je ve spolupráci s mnoha velvyslanectvími pořádán Festival symfonické hudby, který je pravidelně jednou z největších kulturních událostí roku.
U příležitosti akce bylo vydáno několik doprovodných tiskovin (program večera, knižní záložka, skládačka o životě B. Martinů), které budou k dispozici po celou dobu trvání výstavy.
Plakát IF Svátek hudby (PDF, 105 KB)
Brožura vernisáž (PDF, 152 KB)
"Le phénomène Martinů" : une exposition dédiée à l’œuvre prolifique du compositeur (aps.dz)