Malý lokální projekt Haoua úspěšně implementován v Mali
10.12.2019 / 09:43 | Aktualizováno: 09.01.2020 / 10:31
Rovnost žen a mužů je jedním ze základních předpokladů spravedlivé společnosti a udržitelného rozvoje jak v chudých, tak v bohatých zemích. Nová globální dohoda jí proto věnuje samostatný cíl (SDG 1,5). Podpora silnějšímu postavení žen dlouhodobě patří také mezi priority rozvojové spolupráce EU i ČR. V projektu Haoua Česká rozvojová spolupráce spojila síly s Evropskou komisí, a společně tak zaintervenovaly ve prospěch potírání negativních vlivů genderové stereotypizace v Mali
Rovnost žen a mužů vyžaduje nejen legislativní a institucionální změny, ale také proměnu společenského přístupu a behaviourální změnu. Malý lokální projekt Haoua úspěšně cílil na otázku společenského přístupu a behaviourální změnu ve smyslu rovnosti mužů a žen v malijské společnosti. Vůbec první český rozvojový projekt tohoto typu v Mali naplnil ambici podpořit a posílit pozitivní vnímání ženského pohledu na svět a přispěl k prevenci proti násilí na ženách. V rámci projektu se uskutečnila řada diskusních skupin, během nichž účastnice, ale i účastníci mohli diskutovat o problémech patriarchální malijské společnosti. Aby byl zajištěn maximální dosah těchto aktivit, diskusní stoly byly nahrávány a vysílány v místním rádiu. Příjemci projektu také svépomocí sestavili vlastní výukové nástroje, které umožnily osvětu negramotné části společnosti, a jejichž tvorba sama o sobě přispěla k uvědomění si důsledků negativní společenských jevů, jakými jsou domácí násilí, ženská obřízka, či nucené sňatky, na lidské zdraví.
Projekt se navíc zrealizoval formou síťování, a nepřímo tak podpořil aktivní občanskou společnost. Do sítě 24 participujících institucí se zapojila zdravotnická střediska, univerzity a školy, stejně jako další neziskové organizace. I díky rozsáhlé síti se podařilo postihnout relativně velký region sahající od Bamaka, Koulikouro po Kayes a Sikasso. Smysluplný projekt pod taktovkou místní malijské neziskové organizace Wildaf za metodického vedení mezinárodní organizace CISP jistě bude reimplementován i v nadcházejících letech na zbytku území a v dlouhodobém horizontu přispěje k výraznějším společenským změnám.