Rozvoj zemědělství v jižní části Alžírska se neobejde bez zahraničních partnerů

Alžírsko v současné době pracuje na novém plánu rozvoje zemědělství na období 2025-2030 a do roku 2035. Plán podle získaných informací předpokládá zvýšení zavlažovaných ploch na 2,5 mil. ha v roce 2030 především za účelem pěstování strategických plodin, jako jsou cereálie a zelenina. Prioritu je rozvoj zemědělství především v jižní části země.

Alžírský prezident A. Tebboune určil jako prioritu rozvoj zemědělství a nutnost rozvoje produkce obilnin s cílem zajistit potravinovou soběstačnost. Toho by mělo být dosaženo především modernizací hospodářství, zlepšení jeho výkonosti a konkurenceschopnosti s výhledem vývozu zemědělských produktů v příštích letech. Cílem je mimo jiné dosažení nezávislosti v produkci tvrdé pšenice a ječmenea výrazné zvýšení produkce měkké pšenice. Rozvoj a modernizace sektoru se neobejde bez zahraničních partnerů a jejich technologií.

 

Rozvoj extenzivního zemědělství v jižní části Alžírska

Ministerstvo zemědělství pracuje na tom, aby byly k dispozici pozemky nezbytné pro realizaci integrovaných investičních projektů v jižních regionech Alžírska. Podle ministra zemědělství M. Chorfy bylo k červnu 2024 převedeno na úřad ODAS (Office de développement de l'agriculture industrielle en terres sahariennes) asi 450 000 hektarů, které se nacházejí na 54 plochách, z nichž 46 bylo postoupeno provozovatelům.

Ministr v této souvislosti připomněl, že jeho ministerstvo identifikovalo územní potenciál 1,5 milionu hektarů, který by mohl být rozvinut a přitáhnout integrované investiční projekty na jihu, a to po přezkoumání technických studií a map provedených různými kompetentními službami
s cílem určit hranice, které by mohly pojmout integrované investiční projekty.

V Alžírsku je zájem o kvalitní a inovativní technologie a řešení pro rozvoj zemědělství, především o zemědělskou techniku a technologie zavlažování a poté transformaci zemědělských plodin. Do budoucna je v Alžírsku značný potenciál pro o zefektivnění produkce pomocí chytrého zemědělství s využitím satelitních dat, přesného měření a softwaru.

 

Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Alžíru