Velvyslanec Karel Hejč zahájil výstavu mapující česko-etiopské vztahy ve 20. století
02.10.2015 / 07:41 | Aktualizováno: 06.10.2015 / 11:13
Výstava nazvaná „Znovuobjevené 20. století: Vztahy mezi bývalým Československem a Etiopií“ se dne 1. října 2015 dočkala svého slavnostního otevření v prostorách Institutu etiopských studií Univerzity v Addis Abebě. Instalace nabízí průřez bohatou historií česko-etiopských diplomatických, kulturních i obchodních vztahů.
Jména cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, kteří v roce 1947 navštívili také Etiopii, zná pravděpodobně každý. Česko-etiopské vztahy jsou ovšem mnohem bohatší a ilustrují je osobnosti jako například obchodník Ervín Mandelík, vojenský poradce císařovny Zewditu a cestovatel Adolf Parlesák, pilot a letecký poradce císaře Haile Sellassieho I plukovník Bohuslav Tobyška či františkánský misionář Václav Remedius Prutký, který v Etiopii působil dokonce již v polovině 18. století. Významným momentem vzájemných vztahů byla návštěva císaře Haile Selassie I v Praze v roce 1959 a následné dvě návštěvy československých prezidentů v Etiopii v letech 1966 a 1981.
Československo a následně Česká republika si v Etiopii vybudovaly dobré jméno i v oblasti průmyslu. Československé firmy zde vybudovaly textilní továrny či závod na výrobu munice, pivovary, nemocnice, ale také pomáhaly s takovými odvětvími jako jsou rozvoj vinic či chov koní. Spolupráce v ekonomické oblasti pokračuje dodnes. Nejnovějším příkladem je dodávka českého vybavení pivovaru Raya v Maichew v regionu Tigraj, kde navíc působí i český sládek.
Výstavu, která bude otevřena až do konce října, připravilo Centrum afrických studií Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci s etiopskými univerzitami v Addis Abebě a v Jimmě a s MZV ČR, jejichž zástupci byli slavnostnímu otevření rovněž přítomni.