V Etiopii byl odhalen zrekonstruovaný hrob plukovníka Vítězslava Rosíka
14.03.2018 / 08:26 | Aktualizováno: 14.03.2018 / 08:43
Velvyslanectví České republiky v Etiopii v pondělí 12. března 2018 u příležitosti 19. výročí vstupu Česka do NATO slavnostně odhalilo zrekonstruovaný hrob plukovníka československé armády Vítězslava Rosíka, který je od roku 1955 pochován v Addis Abebě. Věnce na hrob u této příležitosti položili velvyslanci České republiky, Slovenska a Velké Británie, požehnal mu také kardinál addisabebské arcidiecéze Berhane Eyesus Surafel. Čestnou stráž drželi během ceremoniálu vojenští přidělenci ČR a Spojeného království.
„Výjimečný příklad plukovníka Rosíka nám připomíná, že v Česku vždy žili lidé připravení bojovat za svobodu a demokracii. Díky vlastencům, jako byl on, se dnes nejen Česká republika může těšit z míru v Evropě zajišťovaného mimo jiné Severoatlantickou aliancí,“ řekl během ceremoniálu velvyslanec ČR Karel Hejč.
Plukovník Rosík patří k významným vojenským osobnostem meziválečného a poválečného Československa: Bojoval v první světové válce, následně působil u vznikajícího československého letectva. Po vypuknutí druhé světové války odešel do zahraničního odboje a aktivně se podílel na organizaci československého letectva nejprve ve Francii, později v Anglii. Od roku 1940 sloužil u Britského královského letectva a bojoval v Bitvě o Anglii. Po převratu 1948 byl jako bývalý příslušník RAF zbaven funkcí v obnovené československé armádě a přeložen do výslužby. S tím se však plk. Rosík nesmířil a roku 1949 přijal pozvání etiopského císaře Haile Selassieho a odešel do Etiopie, kde společně s plukovníkem Tobyškou působil jako poradce pro rozvoj etiopského letectva. Vítězslav Josef Rosík zemřel v Etiopii dne 9. května 1955 a je pohřben na hřbitově Gulele v Addis Abebě. V jeho rodné obci Bzová u Uherského Hradiště byla v roce 2015 u příležitosti 60. výročí jeho úmrtí odhalena pamětní deska.
Hrob během let chátral. Česká ambasáda se společně s vojenským přidělencem Armády ČR snažila o hrob pečovat svépomocí, hrob však vyžadoval celkovou rekonstrukci. Dar addisabebské katolické farnosti, která má hřbitov v péči, na potřebnou rekonstrukci ve výši 50 tis. Kč nakonec v prosinci 2017 uvolnila svým rozhodnutím vláda ČR. Nedávno dokončenou rekonstrukci pak zajistila česká ambasáda.
Velvyslanectví České republiky v Etiopii považuje plk. Rosíka za osobu, která se aktivně podílela na obraně Československa a významně přispěla k budování dobrého jména republiky v zahraničí a jehož celoživotní služba si zaslouží uznání i 63 let po jeho smrti.